17 kombëtare janë kualifikuar në Euro, ja kush tjetër po lufton për Gjermaninë

Në prag të dy ditëve të fundit kualifikuese, janë bërë të ditur 17 pjesëmarrësit e Kampionatit Evropian të futbollit, i cili do të mbahet në Gjermani nga data 14 qershor deri më 14 korrik të vitit të ardhshëm.

Deri më tani në EURO janë kualifikuar Franca, Anglia, Spanja, Portugalia, Belgjika, Holanda, Turqia, Skocia, Danimarka, Zvicra, Shqipëria, Austria, Rumania, Hungaria, Serbia, Sllovakia dhe Gjermania nikoqire.

Të hënën dhe të martën do të mësojmë edhe katër kombëtare të tjera që do të udhëtojnë në EURO, ndërsa tri biletat e fundit do të shpërndahen në mars të vitit të ardhshëm, kur janë caktuar edhe ndeshjet play-off.

Të hënën, në një takim të drejtpërdrejtë në Leverkusen, Ukraina dhe Italia do të luftojnë për vendin e dytë në Grupin C, në të cilin anglezët siguruan “njësinë”.

Të dyja kombëtaret kanë nga 13 pikë, por kampionëve aktualë të Evropës i mjafton një pikë, pasi fituan 2-1 në takimin e parë në shtator në “San Siro”. Ukraina duhet vetëm të fitojë për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian.

Të hënën do të dihet rezultati përfundimtar në grupin E, në të cilin është siguruar një biletë për Shqipërinë. Çekia dhe Moldavia do të luajnë për vizën e dytë në Olomouc. Çekisë i mjafton një pikë, ndërsa Moldavisë i duhet një fitore për një sukses historik.StrugaLajm

Në grupin H, danezët siguruan kalimin, ndërsa Sllovenia dhe Kazakistani do të luftojnë për pozitën e dytë në ndeshjen direkte në Lubjanë. Sllovenia ka një pikë më shumë.

E marta sjell testet përfundimtare në grupet B, D dhe I, por të panjohura ka vetëm në një grup, në grupin D ku është Kroacia.

Në rast fitoreje ndaj Armenisë në stadiumin “Maksimir”, kombëtarja kroate do të fitojë EURO-n e shtatë, dhe të gjashtin radhazi.

Kroacia ka dy pikë më shumë se Uellsi, i cili pret një test në shtëpi kundër Turqisë. Në rast të dështimit të Kroacisë, uellsianët duhet të mundin Turqinë nëse duan të shkojnë në evropian.
Loading…


loading…