Afër ndalja e luftës Ukrainë-Rusi

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe Rusisë ndodhen në Stambolll për raundin e radhës të bisedimeve në gjetjen e një rruge të përbashkët për vendosjen e paqes. Sipas disa burimeve për Finnacial Times, katër persona të informuar për bisedimet e paqes, kanë deklaruar se Kremlini ishte i gatshëm të mos pengojë Kievin të bëhet pjesë e Bashkimit Europian nëse do të heqë dorë nga përpjekjet e tij për t’u bashkuar me NATO-n, sipas skynews.
Gjithashtu, sipas burimeve të brendshme, Rusia është e gatshme të heqë dorë edhe nga “denazifikimi” i Ukrainës si pjesë e negociatave për armëpushim. Një nga burimet pohoi se Rusia po ndryshonte presionin e saj ushtarak dhe kërkesat e saj çdo ditë.

Deri tani janë zhvilluar disa raunde bisedimesh në kufirin me Bjellorusinë, por nuk është arritur asnjë marrëveshje për një armëpushim të mundshëm.StrugaLajmStrugaLajm

In : Aktuale

Loading...
loading...