Breshër e përmbytje në Zvicër

Sipas lexuesve të ‘Blick’ disa nga kantonet më të rrezikuara ishin Aargau, Solothurn, Bernë dhe Cyrih.

Stuhi të rënda kanë befasuar dje pasdite pjesën më të madhe të Zvicrës. Sipas mediave zvicerane Aargau është vendi më i goditur, ku ka pasur përmbytje të mëdha dhe shumë breshër, përcjell albinfo.ch.

Shi i madh, erëra të forta dhe breshër, ku brenda një kohe të shkurtë rrugën ishin të mbushura me ujë, kurse livadhet janë përmbytur.

Sipas lexuesve të ‘Blick’ disa nga kantonet më të rrezikuara ishin Aargau, Solothurn, Bernë dhe Cyrih. Sipas meteorologëve, rajoni i liqenit të Gjenevës, dhe në disa pjesë të Valais dhe Ticino, kanë mbetura të ‘thata’.StrugaLajm

Ndër vendet më të goditura ishte edhe rajoni Zofingen AG, ku kishte pasur përmbytje të mëdha. Gjithashtu ka pasur ndërprerje të rrymës në disa komuna. Edhe trafiku hekurudhor ka pasur ngecje siç ishte Bazel-Lucern. /albinfo.ch

In : Aktuale, Rajoni

Loading...
loading...