E thonë gjermanët: Maska mund të zvogëlojë përhapjen e COVID-19 për 40 për qind

Maska mund të zvogëlojë shkallën e rritjes së infeksioneve të coronavirusit me 40%, sipas studiuesve që studiuan përvojën e vendeve në Gjermani që promovuan përdorimin e tyre.

Siç shkruan Bloomberg, përcjell Telegrafi, pasi qyteti Jena u bë një përdorues i hershëm i maskave në transportin publik dhe dyqanet më 6 prill, infeksionet e reja në komunën prej 108,000 banorëve pothuajse u zhdukën.

Shumica e shtetit rrethues të Tyringisë dhe gjetkë në Gjermani miratuan vetëm politika të maskave ditë ose javë më vonë dhe shpërthimi në shumë prej atyre zonave vazhdoi të përhapet, sipas një punimi nga Instituti i Ekonomisë së Punës në Bon.StrugaLajm

Sipas mediave, studiuesit e krahasuan trajektoren e Jena para dhe pas 6 prillit me atë të një kampioni mesatar të njerëzve nga qytete të tjera gjermane që përbëjnë një grup me demografi të ngjashme, sistemet lokale të kujdesit shëndetësor të ngjashme dhe nivelet para 6 prillit me COVID-19.

Pasi Jena prezantoi maska të përhapura, infeksionet e reja të konfirmuara ishin 25% më të ulëta se në grupin e kontrollit.StrugaLajm

Ky lloj ndikimi dukej të ishte edhe më i lartë kur autorët shikuan përvojën e qyteteve më të mëdha në Gjermani.

Maska duket se është një metodë efektive pa ndonjë kosto të lartë, për të frenuar përhapjen e coronavirusit, thanë autorët, përfshirë Klaus Waelde nga Universiteti i Mainz.

Gjetjet mund të ndryshojnë në vendet e tjera ose kur lloje të ndryshme të maskave janë përdorur, thanë autorët, duke bërë thirrje për më shumë hulumtime mbi këtë temë.

Ata gjithashtu thanë se studimi përfshin lloje të ndryshme maskash pasi rajoneve gjermane nuk kishin nevojë për një lloj specifik. /Telegrafi/

In : Aktuale

Loading...
loading...