Erlinda dhe Erion Zhaku nga Dollogozhda e Strugёs sollën atmosferë në qendrën e shqiptarëve në Amerikë

Historia e Popullit tonё Iliro-Dardane ёshtё ruajtur me shekuj te tёra. Nje ndёr kёto fenomene qё Populli ynё I lashtё e ka ruajtuar Gjuhёn dhe Traditat tona, Iliro-Dardane ёshtё Kёnga dhe Vallet e bukura tradicionale. Populli ynё Shqipёtar, liridashёs po vazhdon te ruaj Gjuhёn, dhe Kulturёn e tё parёve tanё edhe jashtё atёdheut ketu nё Amerikё. Me rastin e 28 Nёntorit, 2017 fёmijet e Qendrёs Kulturore Shqiptare Amerikane nё Riverdale tё New Jersey, vazhdojn te bёjnё histori nepermjet kёngeve dhe valleve tona tradicionale, ku fёmijet e kesaj shkolle mahnitёn publikun me kёnget dhe vallet e tyre tradicionale. Njё ndёr keto fёmij tё kёsaj shkolle janё Erlinda dhe Erion Zhaku (Moter e Vёlla) nga fshati Dollogozhdё i Strugёs. Erlinda dhe Erion Zhaku filluan po nё kete Qendёr qё nga viti 2009 qё plot 8 vite ato janё pjestar tё kёsaj shkolle.Mbrёm me zёrin e tyre mahnitёs i kёndojn “Kacanikut” njё kёngё mjaft brezlёnse dhe shum dёmethёnse “Hej Kacaniko, shkam e gur, vritesh e pritesh o pёr Flamur”. Ato persёri ngjiten nё sken edhe me nje kёng tjetёr qё kurrё nuk lodhen me i kёndu atheut tone liridashёs me kёngen “Pa Kosov nuk ka Shqipёri e pa Shqipёri, Kosov nuk Ka, bashkё tё dyja ngrejn Kala”. Vёllzer dhe Motra edhe pse largё vendlindjes malli pёr athe nuk shuhet kurrё. Qendra Kulturore Shqiptare Amerikane ju uron Festёn e 28 Nentorit. 2017

StrugaLajm
In : Aktuale

Loading...
loading...