Filipçe :Struga 16, Maqedonia 1128 të infektuar me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3082 teste, dhe janë regjistruar 1128 raste të reja të kovid-19 në: Shkup-569, Kumanovë-51, Dibër-12, Stip-35, Prilep-43, Tetovë-50, Struga-16, Veles-45, Manastir-57, Ohër-38, Kavadar-35, Gostivar-10, Gjevgjeli-14, Strumicë-33, Kriva Pallanka-5, Radovish-11, Krushevë-2, Kocan-22, Probishtip -5, Demir Hisar-5, Makedonski Brod-1, Berovë-3, Valandovë-1, Vinicë-4, Delçevë-8, Kratovë-3, Sveti Nikolë-8, Kërçovë-27, Resnjë-7, Negotinë-8.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistron 307 pacientë të shëruar nga: Shkup-71, Kumanovë-10, Dibër-7, Stip-18, Prilep-27, Tetovë-29, Veles-12, Manastir-19, Gostivar-12, Gjevgjeli-14 , Strumica-25, Radovish-7, Kocan-15, Probishtip-3, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-2, Pehchevë-2, Berovë-6, Valandovë-6, Kratovo-1, Sveti Nikolë-4, Kërçovë- 12, Resnjë-4.

12 persona vdiqën, katër pacientë nga Shkupi (63, 75, 44 dhe 68), dy nga Manastiri (44 dhe 72), një nga Kumanova (70), një nga Prilep (59), një nga Ohri (68), një nga Strumica (76), një nga Radovish (58) dhe një pacient nga Kërçova (63). Të gjithë pacientët vdiqën në spital.

Во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19 во:StrugaLajmStrugaLajm

-Скопје 569
-Куманово 51
-Дебар 12
-Штип 35
-Прилеп 43
-Тетово 50
-Струга 16
-Велес 45
-Битола 57
-Охрид 38
-Кавадарци 35
-Гостивар 10
-Гевгелија 14
-Струмица 33
-Крива Паланка 5
-Радовиш 11
-Крушево 2
-Кочани 22
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 1
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 8
-Кичево 27
-Ресен 7
-Неготино 8

Починати се 12 лица, четворица пациенти од Скопје (63, 75, 44 и 68г), двајца од Битола (44 и 72г), еден од Куманово (70г), еден од Прилеп (59г), еден од Охрид (68г), еден од Струмица (76г),еден од Радовиш (58г) и еден пациент од Кичево (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.StrugaLajm

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 307 оздравени пациенти од:

-Скопје 71
-Куманово 10
-Дебар 7
-Штип 18
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Велес 12
-Битола 19
-Гостивар 12
-Гевгелија 14
-Струмица 25
-Радовиш 7
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 12
-Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 265.528 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568.

Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-1128-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-37499-ozdraveni-se-307-pacienti-pochinati-se-12-lica/

In : Aktuale

Loading...
loading...