Filipçe :Struga 21 raste me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni janë kryes 3127 testime nga të cilat pozitiv kanë rezultuar 1022 persona, ndërsa kanë vdekur 41 persona.Për Strugën raportohen 21 raste.

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 463
-Куманово 30
-Дебар 6
-Штип 28
-Прилеп 68
-Тетово 29
-Струга 21
-Велес 47
-Битола 48
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 66
-Гевгелија 4
-Струмица 26
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 36
-Ресен 6
-Неготино 27

Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:

-Скопје 274
-Куманово 34
-Дебар 3
-Штип 29
-Прилеп 51
-Тетово 43
-Велес 37
-Битола 28
-Охрид 11
-Кавадарци 15
-Гостивар 19
-Гевгелија 6
-Струмица 19
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 15
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 5
-Валандово 6
-Виница 7
-Делчево 4
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 20
-Ресен 2
-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

In : Aktuale

Loading...
loading...