Flasin prindërit e Eliorit të vogël nga Maqedonia që e mbyti kamioni në Zvicër

Vogëlushi Elior D. (11) nuk jeton më. Nxënësi i klasës së 4-t është përplasur nga një kamion në Bazel – në zonën e një vendkalimi për këmbësorë. Një ditë pas dramës së tmerrshme, gazeta „Blick“ ka mundur të flasë me prindërit e shumëvuajtur

Festime D. (34) dhe bashkëshorti i saj Ardian D. (35) janë ulur të pikëlluar në tarracën e tyre në Bazel. Sytë e tyre vazhdojnë të shkojnë drejt rrugës. “Është më pak se 200 metra nga vendi i aksidentit”, thotë babai për „Blick“. „Mund t’i shihni edhe nga këtu“.

Prindërve u është thyer zemra. Ata humbën djalin e tyre të vetëm Eliorin (11). Të premten, pak pas orës 12:00, nxënësi i klasës së 4-t u godit nga një kamion në zonën e këmbësorëve, u përplas – dhe vdqi.

Eliori e kishte ditën e tij të fundit në klasën e 4-t

„Hera e fundit që pashë Eliorin ishte të enjten në mbrëmje“, kujton Ardian D. „kur i thashë natën e mirë“. Të nesërmen në mëngjes djali i tij ishte ende në gjumë kur ai shkoi në punë si planifikues mirëmbajtjeje. Festime D. sheh Eliorin duke shkuar në shkollë atë mëngjes.

„Ai e pati ditën e fundit të shkollës si nxënës i klasës së 4-t“, thotë Ardian D. „Është e tmerrshme ajo që ndodhi më pas.“ Motra e Eliorit (8) shkon në të njëjtën shkollë me vëllain e saj. Pak para mesditës ajo ecën më pak se 20 metra pas Eliorit, i cili thuhet se kishte një skuter me vete. Ata duan të shkojnë në shtëpi për drekë. “Për fat të mirë ajo nuk ka qenë dëshmitare e aksidentit”, thotë Ardian D. “Por sigurisht që më pas ajo i kaloi përskaj”.

Motra dhe fëmijët bërtasin në rrugë

Motra e Eliorit dhe fëmijët e tjerë fillojnë të bërtasin në rrugë. Aq e zhurmshme, saqë ka tronditur edhe nënën e 11-vjeçares në banesë. “Dola menjëherë jashtë”, thotë Festime D. “Vajza ime na bërtiti në mënyrë histerike se Eliori ishte përplasur nga një kamion”.StrugaLajm

Ardian D., i cili sapo del nga parkingu nëntokësor dhe dëshiron të kthehet në punë, gjithashtu ndalon dhe del jashtë. “Fatmirësisht, vajzën tonë e mbajti një koleg shkolle në anën tjetër të rrugës. Përndryshe ajo do të kishte vrapuar nëpër rrugë”, thotë ai.

„E kuptova herët se djali ynë kishte vdekur“

Ai e pa atë dhe gruan e tij duke bërtitur në rrugë. “Nuk më kujtohet se si kam ecur më pak se 200 metra deri në vendin e aksidentit” thotë Ardian D. Një kalimtar e ndaloi atje, transmeton portali Shtegu. “E pashë ende Eliorin pak nën kamion. Unë u largova plotësisht”. Festime D. thotë: „E kuptova herët se djali ynë kishte vdekur“.

Prindërit nuk lejohen më të shohin djalin e tyre, por kujdesen në një ambulancë së bashku me vajzën e tyre. Eliori është dërguar në mjekësinë ligjore. „Ai është ende atje“, thotë Ardian D. Në kulturën e tyre, familja shqiptare nga Maqedonia e Veriut do të duhej ta dorëzonte trupin përsëri në tokë brenda 24 orëve. „Por fatkeqësisht kjo nuk do të jetë e mundur“, thotë babai. “Ne jemi bosh brenda. Por plot kujtime për të. Eliori ynë ishte një engjëll në këtë botë“.
Futbollist, i gëzuar, zemërmadh

Djali i tyre luante futboll. “Ai ishte krenar për veten që trajneri i tij e pëlqente atë”, kujton babai i tij. Por Eliori nuk donte të ishte një futbollist profesionist, ai donte të bëhej pilot. “Ai i pëlqente të ulej në simulatorin e fluturimit dhe i dinte të gjitha kombinimet”. Eliori ishte një person që e shijonte jetën dhe ishte gjithmonë i shqetësuar se të gjithë po shkonin mirë. „Zemra e tij ishte jashtëzakonisht e madhe“. Eliori së fundmi po priste me padurim pushimet verore në Turqi.

Po vozitësi i kamionit? “Nuk kemi dëgjuar ende asgjë prej tij”, thotë Ardian D. “Nuk e dimë ende se kush e mbyti djalin tonë”. Eliori ka ndjekur rregullat që në moshë të vogël. Ende po sqarohet nëse vozitësi ka pasur edhe dritën jeshile – një tabele e ngjitur në vendin e aksidentit sigurisht që e sugjeron këtë. Babai i Eliorit është i bindur: “Njerëz si Eliori, që ndjekin rregullat, duhet të heqin dorë nga jeta. Për shkak të pavëmendjes së këtij vozitësi.

In : Aktuale, Rajoni

Loading...
loading...