HIstoria: Me fëmijëri pa dashuri e pa prindër biologjik, ngjashmëria e frikshme e Putin me Hitlerin

Pushtimi rus i Ukrainës është një nga tragjeditë më të mëdha të viteve të fundit në Perëndim.Presidenti rus ka qenë për dekada një nga figurat më me ndikim në politikën botërore, dhe megjithëse shumica e njerëzve e ndjenin se ai ishte një person potencialisht i rrezikshëm, ata kurrë nuk e imagjinonin se ai do të arrinte ekstremet aktuale, aq më tepër duke jetuar në shekullin e 21-të, shkruan albeu.com.

Që nga ky moment, të gjithë pyesin se cila është origjina e atij zemërimi, asaj ambicie të tepruar, asaj mizorie. Sot ju tregojmë çelësat e personalitetit të Vladimir Vladimir Putin.

Një fëmijëri pa prindërit e tij biologjikë

I lindur në Leningrad në vitin 1952, karakteri i vetmuar i liderit të Kremlinit filloi të formohej gjatë fëmijërisë së tij, në të cilën ai duhej të rritej në një familje zëvendësuese, në të cilën e kishin dërguar më parë prindërit e tij biologjikë.

Sipas politologut Stanislav Belkowski, kjo i shkaktoi atij shumë trauma, të cilat e shtynë atë të mos u besonte njerëzve dhe të ndihej rehat vetëm në shoqërinë e kafshëve.

Në fakt, miqtë e vetëm të presidentit rus janë 2 qentë e tij Koni dhe Buffy.

Zakonisht, plagët si mungesa e dashurisë ose vetmia zakonisht mbulohen me një pamje të fortë, me një guaskë fuqie. Kjo vlen edhe për Putinin, i cili shpesh kërkon vëmendje dhe shfaqet si një mashkull dominues sa herë që mundet ose është i interesuar.

Vitet e fundit, ai është parë duke peshkuar me gjoks të zhveshur, duke tundur pushkët, të gjitha për të treguar një imazh të burrërisë, të epërsisë mashkullore.

Një personazh i paepur dhe i plagosur për të cilin Angela Merkel foli tashmë vite më parë: “Ai ka pasur gjithmonë një nevojë urgjente për të treguar se kush është më i fortë”.

Rreziqet për të qenë gjithmonë “mashkull dominues” vijnë gjithashtu nga përfshirja në sjellje të keqe madje edhe nga më të dhunshmit.

Në rastin e Putinit, autori gjerman Erich Schmidt-Eenboom pohon se ish-agjenti i KGB-së dhunoi fizikisht ish-bashkëshorten e tij Ludmila gjatë viteve 1980 dhe se sot ai nuk ka asnjë lidhje me të (ata u divorcuan) më pas në vitin 2013. Putin ka dy vajzaMariya, 37-vjec, dhe Ekaterina, 36-vjec.StrugaLajm

Veç kësaj, i njëjti autor zbulon një realitet kurioz të Putinit i cili me sa duket, ky i fundit nuk është shumë i dhënë pas seksit: “Seksi dhe jeta seksuale janë krejtësisht të huaja për të”.

Putin dhe Hitleri, dy profile të ngjashme

Nëse Putini është kërcënimi kryesor për Perëndimin tani, në mesin e shekullit të 20-të ishte një lider tjetër që gjithashtu vuri nën kontroll të gjitha kombet e botës, Adolf Hitleri.

Një njeri që ka disa ngjashmëri me presidentin rus, si traumat e fëmijërisë, mungesa e dashurisë dhe kërkimi i jo vetëm fuqisë ekonomike dhe sociale, por edhe fuqisë territoriale.

Kjo histori do ta kishte zanafillën te nostalgjia, sepse për shumë politologë, Putini nuk është gjë tjetër veçse një produkt, produkt i poshtërimit që pësoi Bashkimi Sovjetik nga SHBA-ja në fund të Luftës së Ftohtë.

Vladimir Putin, nga dhimbja në dhunë

Në fund të fundit, është e qartë se i vetmi obsesion i vërtetë i Vladimir Putinit është pushteti, nëpërmjet frikës.

Një njeri që fshihet pas nostalgjisë së kthimit të Rusisë në rëndësinë e saj politike dhe territoriale të kohës së Bashkimit Sovjetik, por që në realitet kërkon vetëm të admirohet dhe të dashurohet. Ky është portreti psikologjik i një prej burrave më të rrezikshëm në botë sot./Botapress.info/

In : Aktuale

Loading...
loading...