Ja përparimi i ushtrisë ruse në Ukrainë (HARTA)

Trupat ruse po vazhdojnë të afrohen me ngadalë drejt Kievit, ndërkohë që në qytetet në pjesët jugore dhe perëndimore, shënohen sulme sistematike.

CNN ka publikuar një hartë, që tregon përparimin e ushtrisë ruse në Ukrainë, ndërkohë që ka bërë edhe një panoramë të asaj që ka ndodhur atje në orët e fundit.

HARTA:StrugaLajmPËRPARIMI I USHTRISË RUSE:

• Sulmet ajrore goditën bazën ushtarake pranë Lvivit : Të paktën 35 njerëz u vranë të dielën kur sulmet ruse goditën terrenin e stërvitjes ushtarake Yavoriv në skaj të Novoyavorivsk, tha administrata rajonale e Lviv. Më shumë se 30 raketa të lëshuara nga avionë luftarakë mbi detet e Zi dhe Azov kishin goditur bazën ushtarake, sipas një deklarate.StrugaLajm

• Trupat ruse afrohen më shumë me Kievin: Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë rreth 15.5 milje (25 kilometra) nga qendra e kryeqytetit ukrainas, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në vlerësimin e saj të fundit të inteligjencës. Sulmet ruse vazhdojnë të godasin zonat civile: Një pjesë e madhe e Makariv , një fshat 30 milje në perëndim të Kievit, ka pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore ruse. Fotot e postuara në mediat sociale, të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN, tregojnë dëme të mëdha në komplekset e apartamenteve të banimit, shkollat dhe një objekt mjekësor.

• Çernobili funksionon me gjeneratorë: Riparimet në sistemin elektrik të termocentralit bërthamor, i dëmtuar gjatë një sulmi rus më 9 mars, po vazhdojnë, pasi termocentrali tani varet nga gjeneratorët e jashtëm me naftë për të mbajtur reaktorët e tij në funksion, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA). Zyrtarët rusë kanë mbërritur gjithashtu në termocentralin më të madh bërthamor të Ukrainës , duke kërkuar të marrin kontrollin e objektit, sipas një deklarate nga Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës.

• Shkatërrim i rëndësishëm: Qytetet Kharkhiv, Mariupol, Mykolaiv, Dnipro, Chernihiv dhe Sumy janë nën një sulm të vazhdueshëm rus dhe forcat ruse kanë zgjeruar ofensivën e tyre në Ukrainë në perëndim. Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, imazhet satelitore treguan dëme dhe zjarre në ndërtesa apartamentesh dhe pika karburanti.

• Evakuimet: Shtatë civilë, përfshirë gra dhe një fëmijë u vranë nga trupat ruse ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga fshati Peremoga, në rajonin e Kievit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 12,729 ukrainas u evakuuan me sukses të shtunën.

In : Aktuale, Rajoni

Loading...
loading...