Kaos gjatë natës në Ankara, nacionalistët turq djegin pronat e sirianëve të ikur nga lufta

Mbrëmja e djeshme ka qenë mjaft e tensionuar në disa lagje të Ankarasë ku grup personash i janë sulur zonave ku banojnë sirianë të shpërngulur prej luftës duke djegur dhe plaçkitur pronat e tyre.

After a day of tension between Syrian migrants and Turkish residents in Ankara’s #Altındağ district, stemming from the stabbing and death of a Turkish citizen, crowds gathered to march and attack what they believed were Syrian businesses pic.twitter.com/KTPPeKwupB

— Selin Girit (@selingirit) August 11, 2021

Videot e shpërndara përmes rrjeteve sociale, ku turma të inatosura godasin me gurë dhe i vënë zjarrin makinave, bizneseve dhe banesave ku jetojnë sirianët pasqyrojnë edhe rrezikun që paraqesin këto ngjarje për një shoqëri të polarizuar si ajo turke, në të cilën aktualisht ndodhen mbi 5 milion sirianë dhe një numër i madh afganësh të shpërngulur.

Tensions are running high in Ankara’s outskirts, Altindag, after allegedly two Syrians killed one Turkish citizen and wounded another one

Youth had been parading all day in the neighbourhood, looking for Syrians. Reportedly they stoned houses pic.twitter.com/CAXK54gK3D

— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) August 11, 2021

Ngjarjet në lagjen Altindag të Ankarasë nisën pas një sherri me thika dy netë më parë ku mbeti i vrarë një turk, ndërsa retorika kundër emigrantëve ka qenë mjaft e ashpër javët e fundit në Turqi.

Policia e pati të pamundur të kontrollojë turmat e irriturara të turqve nacionalistë, të cilët dogjën dhe plaçkitën bizneset e sirianëve, ndërsa nuk munguan edhe ata që i krahasuan këto ngjarje me ato të 6-7 shtatorit 1955, ku në lagjet e Stambollit u sulmuan në të njëjtën mënyrë bizneset dhe pronat e grekëve që banonin në atë kohë aty.

Mgid

Loading...
loading...

Loading…


loading…