Kush janë shqiptarët që u dolën sekretet në skandalin e bankës në Zvicër të përfshirë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia

Miliona euro llogari bankare janë demaskuar nga një investigim i “The Guardain”. Në hartën e publikuar të “The Guardian”, ndodhet me rreth të kuq edhe Shqipëri, Kosova por edhe Maqedonia.
Kjo shpjegon që, politikanë të korruptuar, kriminelë dhe mashtrues shqiptarë të cilët fshehin të ardhurat në bankën zviceriane “Credit Suisse”. Megjithatë ende nuk janë bërë të ditura të dhënat apo emra shqiptarët nga demaskimi i “The Guardian”.

Rrjedhje masive nga një prej bankave private më të mëdha në botë, Credit Suisse , ka ekspozuar pasurinë e fshehur të klientëve të përfshirë në tortura, trafik droge, pastrim parash, korrupsion dhe krime të tjera të rënda.
Në rrjedhjen masive të të dhënave bankare janë zbuluar pronarë të fshehtë të 80 miliardë paund të mbajtur në bankën zvicerane.

Informatori zbuloi të dhënat e bankës për të ekspozuar ligjet “imorale” të sekretit bankar. Klientët përfshinin trafikantin e qenieve njerëzore dhe miliarderin që urdhëroi vrasjen e të dashurës. Llogaria në pronësi të Vatikanit që shpenzoi 350 milionë euro në investime të supozuara mashtruese.StrugaLajmStrugaLajm

Credit Suisse e goditur nga skandali hedh poshtë akuzat se mund të jetë ‘bankë mashtruese’. Detajet e llogarive të lidhura me 30,000 klientë të Credit Suisse në të gjithë botën gjenden në rrjedhjen, e cila demaskon përfituesit e më shumë se 100 miliardë frangave zvicerane (80 miliardë £)* të mbajtura në një nga institucionet financiare më të njohura të Zvicrës.StrugaLajm

Rrjedhja tregon për dështime të gjera të kujdesit të duhur nga Credit Suisse, pavarësisht nga premtimet e përsëritura gjatë dekadave për të hequr klientët e dyshimtë dhe fondet e paligjshme. Credit Suisse në mënyrë të përsëritur hapi ose mbante llogari bankare për një grup panoramik të klientëve me rrezik të lartë në të gjithë botën.

/ Shkrimi i plotë i “The Guardian”

In : Aktuale

Loading...
loading...