Lonely Planet: Ohri,qyteti që ja vlen të vizitohet

Bordoja është zgjedhur qyteti më i mirë në botë, sipas listës së qyteteve më të mirë të Lonely Planet, në Travel 2017.

Lonely Planet theksoi përvojën e bukur të vizitorëve në qytetin francez të verës, Cité du Vin, revolucionin “gastronomik” të tij dhe linjën e hekurudhës me shpejtësi të lartë si arsye për të cilat i ishte dhënë titulli, shkruan bota.al

I dyti në listë ishte Kejp Taun, në sajë të atraksioneve të reja kulturore si Muzeu Zeitz i Artit Bashkëkohor Afrikë, ndërsa në vendin e tretë ishte Los Angeles, i cili ka pësuar një zgjerim të metrosë dhe ka pothuajse 50 hotele të reja në ndërtim.

10 qytetet më të mira, sipas “Lonely Planet’s Best in Travel 2017” janë:

Bordo, Francë

Kejp Taun, Afrika e Jugut

Los Anxheles, SHBA

Merida, Meksikë

Ohri, MaqedoniStrugaLajm

Pistoia, Itali

Seuli, Korenë e Jugut

Lisbona, Portugali

Moska, Rusi

Portland (Oregon), SHBA.

 

In : Aktuale

Loading...
loading...