Mërgimtari 18 vjeçar humb jetën në Zvicër

Kosovari Albin D. (18) humbi jetën pas një aksid enti në punë në Herzogenbuchsee të Zvicrës.

Të afërmit kishin frikë dhe shpresonin për njëmbëdhjetë ditë të gjata. Tani Albini i tyre (18) ka ndërruar jetë.

Ai pësoi një aksi dent të tmerrshëm pune në Herzogenbuchsee më 20 maj të këtij viti dhe prej asaj kohe ishte në gjendje kome. Tani, gazeta “Blick” ka mundur të flasë me Elona D. (20) për humbjen e vëllait të saj të dashur

Gjithë jetën e tij e kishte përpara. Por tani Albin D. (18) ka ndërruar jetë.Më 20 maj të këtij viti, djaloshi zviceran me rrënjë kosovare pësoi një aksident të rëndë në punë, në Herzogenbuchsee.StrugaLajm

“Natën e së dielës ai und nga ne”, thotë e motra e tij me lot në sy, Elona D. (20) për Blick, transmeton Shtegu.com. “E humba vëllain tim të vetëm”.

Motra nuk është e vetme në pikëllimin e saj. Në shtëpi në Herzogenbuchsee, babai i saj, nëna dhe gjyshja gjithashtu janë të tronditur. “Albini ka ishte në gjendje kome që nga aksidenti”, thotë Elona D., duke shtuar: “Ai nuk mund të fliste më me ne”.

Tragjedia ka ndodhur në UFA AG. Në kompaninë bujqësore të specializuar në ushqimin e kafshëve, Albin D. ishte një nxënës i vitit të tretë si mullixhi. “Jemi shumë të tronditur dhe i shprehim ngushëllimet tona të përzemërta familjes”, tha Paul Steiner, Kryetar i bordit ekzekutiv të UFA, për “Blick”, transmeton Shtegu.com. Si ndodhi? “Meqenëse hetimet janë në rrjedhë e sipër, nuk mund të themi asgjë për rrjedhën e aksidentit”.StrugaLajm

Policia Kantonale e Bernës gjithashtu nuk jep informata më të detajuara: “Rrjedha dhe rrethanat e aksidentit po hetohen”. E vetmja gjë që ajo njoftoi ishte se rreth mesditës djaloshi “u fut nën një makinë shtypëse përderisa po punonte, u kap nga ajo dhe u plagos rëndë”. Pas kujdesit fillestar mjekësor nga një ekip i ambulancës i ardhur menjëherë, ai u dërgua në spital në gjendje kritike.

Pas njëmbëdhjetë ditësh frike, ankthi dhe shprese nga të afërmit e tij, Albin D. atje iu nënshtrua pasojave të plagëve të tij të rënda. “Nuk mund të flas për rrjedhën e aksidentit,” thotë motra e tij Elona D. “Kjo më dhemb shumë”.

Sipas hulumtimit të “Blick”, Albin D. ka punuar në fund të procesit të prodhimit. Pasi ushqimi i kafshëve u ngarkua mekanikisht në thasë dhe u qep atje, ai erdhi te sistemi paletizues në një rrip transportieri. Këtu ai përfundimisht u kap nga makina. Disa punonjës thuhet se kanë ofruar ndihmë menjëherë. Ata më vonë kishin nevojë për një ekip kujdesi.

Elona D. është e shkatërruar. «Vëllai im po mungon kudo. Dhe gjithnjë më vie nëpër mendje. Edhe këtu në tarracën ku jam ulur». Albini ishte aq i lumtur që për shkak të koronavirusit nuk iu desh të kryente provimin përfundimtar. Motra e tij thotë: “Sapo po përfundonte praktikën e tij – dhe do të mund të vazhdonte të punojë për kompaninë”.

Pas bisedës, Elona D. merr një foto të vëllait dhe ia “Blick”. Ajo e vendos me kujdes në një karrige me lule. Pikëllimi më i madh ende do të vazhdojë,a tëherë kur Albini do të vendoset të pushojë përgjithmonë në Kosovë.

In : Aktuale

Loading...
loading...