Nga nesër 10 ditë karantinë për qytetarët e këtyre vendeve që hyjnë në Zvicër

Ata që hyjnë në Zvicër nga 14 shtete dhe rajone, nga nesër duhet të karantinohen për 10 ditë pas mbërritjes në Zvicër.

Më 9 tetor 2020, Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës (BAG) i ka shtuar në listë vendet e mëposhtme:

Berlin (Gjermani)

Hamburg (Gjermani)

Rajoni Campania (Itali)

Rajoni Sardenja (Itali)

Rajoni Veneto (Itali)

Burgenland (Austri)

Salzburg (Austri)

Kanada

Gjeorgjia

Irani

Jordania

Rusia

Sllovakia

Tunizi

Nga 12 tetori, kushdo që ka kaluar kohë në këto vende gjatë 10 ditëve para se të mbërrijë në Zvicër duhet të karantinohet, shkruajnë mediat zvicerane.

Nga 12 tetori, 5 vende do të hiqen nga lista, ku përfshihen: Bolivia, Republika Dominikane, Namibia, Suriname dhe Trinidad dhe Tobago.

Lista mund të ndryshojë dhe azhurnohet rregullisht nga autoritetet.

Nëse mbërrini në Zvicër dhe keni kaluar kohë në një nga këto vende në 10 ditët e fundit duhet të shkoni në shtëpinë tuaj ose në një strehim tjetër të përshtatshëm menjëherë pas mbërritjes dhe të qëndroni atje për 10 ditë. Asnjë përjashtim nuk bëhet për fëmijët ose askënd me një test negativ Covid-19. Autoritetet zvicerane thonë se një test negativ nuk përjashton infeksionin.

Lista e plotë

Gjermania:

Berlini

Hamburgu

Franca:

Rajoni Bretagne

Rajoni Centre-Val de Loire

Rajoni Corse

Rajoni Hauts-de-France

Rajoni Île de France

Rajoni Normandie

Rajoni Nouvelle-Aquitaine

Rajoni Occitanie

Rajoni Pays de la Loire

Rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur

Italia:

Rajoni CampaniaStrugaLajmStrugaLajm

Rajoni Liguria

Rajoni Sardinia

Rajoni Veneto

Austria:

Burgenland

Austria e Poshtme

Salzburg

Austria e Epërme

Vjena

Shtetet

Shqipëria

Andorra

Argjentina

Armenia

Bahamas

Bahrejn

Belgjika

BelizeStrugaLajm

Bosnja dhe Herzegovina

Brazili

Kanada

Cape Verde

Kili

Kolumbia

Kosta Rica

Kroatia

Çekia

Danimarka

Ekuadori

Gjeorgjia

Guyana

Hondurasi

Hungaria

Islanda

India

Irani

Iraku

Irlanda

Izraeli

Xhamajka

Jordania

Kuvait

Lebani

Libia

Luksemburgu

Maldivet

Malta

Maroku

Moldavia

Monako

Mali i Zi

Nepali

Holanda

Maqedonia Veriore

Omani

Panama

Paraguai

Peru

Portugalia

Katari

Rumania

Rusia

Sllovakia

Sllovenia

Spanja

Tunizia

Ukraina

Emiratet e Bashkuara Arabe

Britania e Madhe

SHBA

In : Aktuale

Loading...
loading...