Aktuale

Aktuale

Ne Padova mbështetet fuqishëm Muharrem Salihu për Euro-deputet

Kandidati i parë italo-shqiptar për deputet në Parlamentin Evropian, Muharrem Salihu, vazhdon fushatën e tij në Italinë veri-lindore, ku dje...
Read More
Aktuale

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari thotë se qeverisja e ardhshme do të bazohet në dije dhe meritokraci. “Po...
Read More
Aktuale

Ngjitja e shkallëve do t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Përfitimet e ecjes për shëndetin tonë psikologjik dhe fizik janë të shumta dhe të gjithë e dimë se sa mirë...
Read More
Aktuale

Dua Lipa në top-10 e më të pasurve në Britaninë e Madhe

Në edicionin e parë të listës së të pasurve “40 Under 40” nga “The Sunday Times”, emrat e famshëm si...
Read More
Aktuale

Zvogëlohet numri i nxënësve shqiptarë në Ohër

Gazetar: Miki Trajkovski Nxënësit shqiptarë nga Ohri, të cilët mbarojnë arsimin fillor, nuk kanë ku të vazhdojnë arsimin e mesëm...
Read More
Aktuale

Ministria e Arsimit, zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

Edhe pse ministri dhe zëvendësministri shqiptar nga radhët e BDI-së Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka injoruar terësisht dy universitete...
Read More
Aktuale

Najçevska: Kosova nuk ishte në agjendën e KiE, por Bujar Osmani si ministër i Kosovës ishte aty për të lobuar

"Kosova nuk ishte në agjendën e Këshillit të Europës, por Bujar Osmani si Ministëri Kosovës ishte aty për të lobuar"....
Read More
Aktuale

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

Një aksident i rëndë mbrëmë ndodhi në rrugën Kërçovë-Osllomej. Sipas MPB-së, aksidenti ndodhi në ora22:55, mes makinës “fiat” e drejtuar...
Read More
Aktuale

Parlament dydhomësh, Federalizim… Këto janë organizimet politike të cilët i shqyrton BDI dhe Fronti Europian

BDI po mendon për një organizim të ri shtetëror, konkretisht mekanizëm të ri politik për mbrojtjen e rrugës evropiane të...
Read More
Aktuale

QYTETARËT ANKOHEN PËR SHTRENJTIMET, PAGA MESATARE NUK I MBULON SHPENZIMET

Çmimet e larta të produkteve ushqimore bazë sa vijnë e rëndojnë jetën e qytetarëve. Madje kostoja e jetesës dikton edhe...
Read More
Aktuale

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri

Në Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, shqiptarët do të udhëheqin me gjashtë ministri dhe me kryetarin e Kuvendit,...
Read More
Aktuale

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Me keqardhje duhet të themi se në çdo paraqitje të Ali Ahmetit, gjendja e tij duket më e rëndë. Kjo...
Read More
Aktuale

Ka ndërruar jetë foshnja 9-muajshe në Spitalin e Ohrit

Më datë 17.05.2024 në SPB-Ohër është raportuar se në ora 08:10 në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër ka ndërruar jetë...
Read More
Aktuale

Albin Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot udhëheqësit e koalicionit VLEN të partive shqiptare në Maqedoninë Perëndimore, të cilët...
Read More
{"dots":"false","arrows":"false","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-2"}

Struga

Rajoni dhe Bota


Lajmet e fundit

ALASKËN E SHITËN RUSËT “PËR NJË COPË BUKË” TE AMERIKA!

Më 30 mars të vitit 1867, me një nënshkrim dhe një “grusht” dollarë, Cari Aleksandri II u dha Shteteve të Bashkuara territorin e Alaskës. “Pazari” në atë kohë u bë...
Read More

I duan paratë e shqiptarëve, por jo dhe gjuhën shqipen

Nga gjithsej 17 banka komerciale që funksionojnë në Maqedoni, vetëm “Prokredit Bank” dhe “Halk Bank” në ueb faqen e tyre kanë informata edhe në gjuhën shqipe, ndërsa pjesa më madhe...
Read More

Kombëtarja është e të gjithëve

Nga Armand DUKA Kualifikimi i Shqipërisë në EURO 2016 ishte një arritje historike, jo vetëm për futbollin, por për të gjithë shqiptarët. Entuziazmi dhe sjellja e tifozëve shqiptarë në Francë...
Read More

Vizat për qytetarët e Maqedonisë nuk janë hequr

​Vizat amerikane për shtetasit e Maqedonisë mbeten në fuqi, thonë për Gazetën Lajm nga ambasada amerikane në Shkup, duke demantuar informacionin e paraqitur në mediumet elektronike sipas të cilit presidenti...
Read More

Arben Labënshti zbret në terren: Besa, zgjerohet në Manastir dhe Dollnen

Lëvizja BESA ka zhvilluar takime intensive në Manastir dhe Dollnen. Përfaqësuesi i kësaj partie, Arben Labënishti ka takuar banorët e këtyre vendbanimeve, duke premtuar se shpresa e vetme për shqiptarët...
Read More

Mësimdhënia, udhëheqja e klasës dhe mësimi proaktiv

Nga Xheladin MURATI Mësimi është proces dhe ka përmbajtje e synime. Ai duhet të organizohet dhe të udhëhiqet. Mësimi ka nevojë të diferencohet. Mësimdhënia është faktori praktik që sjell deri...
Read More

Zoti na ruajt!

Arben Taravari Kjo puna e formimit të qeverisë, kur si dhe pse, është kthyer në serial maratonik. Të gjithë janë kundër të gjithëve! Thënie e kundërthënie! Statuse e shkrime! Krushqi...
Read More
1 7,018 7,019 7,020 7,021 7,022 7,027

Loading...
loading...
springsp 

Loading...
loading...