Valdrin Istrefi ,veleshtari që lufton në sfidën për 1 milion dollarë

Përpjekja e dytë për Valdrin Istrefin. Luftëtari ne peshën e rëndë do të konkurojë edhe në sezonin e dytë ne PFL dhe do të garojë për një fitim prej $ 1 milion. Këtë e konfirmoi Istrefi dhe menaxheri i tij në GNP1.de. Në sezonin e parë u nda Istrefi pas fazës së grupit për shkak të një lëndimi.

Për herë të dytë, Valdrin Istrefi (13-2) do të demonstrojë aftësitë e tij në PFL. 28-vjeçari ishte tashmë një pjesëmarrës në sezonin e parë dhe ishte në gjendje pas një humbje fillestare kundër mundësit Jared Rosholt të fitoj kundër Daniel Gallemore me KO dhe të kualifikohet për playoffs. Edhe pse nuk mund të merrte pjesë në raundin e rrëzimit, PFL dëshiron që ai të kthehet për sezonin e dytë.

“Për mua, është një nder që të kthehem përsëri në PFL,” tha Istrefi. “Ndeshjet janë shumë profesionale dhe luftëtarët trajtohen shumë mirë.”

Mbi të gjitha, Istrefi tani ka mundësinë te ndryshoj ndeshjen e dështuar të vitit të kaluar. Në çerekfinale, ai duhet të luftonte kundër brazilianit Phillipe Lins, por u lendua në përgatitje. Lins mundi Caio Alencar dhe më pas fitoi kundër ish luftëtarit të UFC-së Jared Rosholt dhe Josh Copeland turneun e peshës së rëndë.

“Isha shumë i mërzitur që nuk mund të ndeshem kundër tij!”, vazhdon zvicerani. “Kam vënë aq shumë djersë dhe gjak në përgatitje dhe pastaj erdhi lëndimi. Isha shumë i zhgënjyer në atë moment, por për fat të keq kjo është gjithashtu pjesë e sportit. Shpresoj të arrijë këtë vit ndeshjen kundër Lins. ”

Sezoni i dytë PFL fillon më 9 maj me ndeshjet e para për pikë, Istrefi do të sulmojë disa javë më vonë. Këtë vit do të ndeshen përsëri në gjashtë klasa peshe, megjithëse pesha e mesme e meshkujve u desh të bënin rrugë për peshën e lehtë te femrave rreth Kayla Harrison dhe Sarah Kaufman. Përveç Kampionit Lins, asnjë tjetër nuk është shpallur zyrtarisht si pjesmarrës, kështu që kundërshtari i parë i Istrefit nuk është përcaktuar akoma.

Loading...
loading...Loading…


loading…