Vapa vazhdon ende në Maqedoni, numri i thirrjeve në ambulancë sa vjen e shtohet

Tashmë Shkupi është duke u “mbytur”, dhe vapa e vërtetë nuk ka ardhur, qytetarët thonë se vapa po bëhet e padurueshme, mezi presin pushimet, e po ashtu u mungon ajo rryma e njohur në Shkup, e cila ka vite që mungon.

Temperaturat djallëzore mund të arrijnë deri në 40 gradë, DPHM thotë se po monitoron situatën, nuk përjashtohet mundësia e rishpalljes së fazës së verdhë apo portokalli në pjesë të caktuara të Maqedonisë.

“Nga e mërkura moti nën ndikimin e masës së ngrohtë ajrore do të jetë stabil dhe i thatë, kryesisht me diell gjatë gjithë ditës me vlera të larta të indeksit UV dhe presim që temperaturat maksimale të rriten dhe për momentin parashikohet të jetë në intervalin prej 31 deri në 39 gradë, por situata do të monitorohet çdo ditë që të njoftojmë nëse do të ketë fazë të verdhë apo portokalli në raport me temperaturat e larta”, Ivana Petroviq  DPHM.

Temperatura të tilla janë alarm për shëndetin, sidomos për ata me sëmundje kronike. Tashmë më intensivisht po bie telefoni i Braza Pomosh-it, ku raportohet për marramendje, të fikët, goditje në tru dhe vështirësi në frymëmarrje, si dhe është rritur numri i aksidenteve rrugore, si pasojë e uljes së përqendrimit për shkak të vapës. Karamanovski thotë se në raste të tilla ndihma e parë është vendimtare, derisa ekipet të arrijnë në terren.

“Të tërhiqesh mënjanë, qoftë vetëm, qoftë nga ambienti, të kërkosh ndihmë, të ulesh, të shtrihesh, të zbërthesh, të lejosh lëkurën të marrë frymë lirisht, në një situatë ku humbja e vetëdijes tashmë po thellohet. të ngrihen këmbët, nëse ka diçka të kripur për të kafshuar, automatikisht rritet presioni dhe ndodh centralizimi i tërë qarkullimit të gjakut”, Gjorgi Karamanovski – Emergjenca mjekësore.StrugaLajm

Mos dilni nga ora 10:00 deri në 17:00, sepse atëherë temperaturat janë më të larta, dhe nëse duhet të dilni gjatë kësaj periudhe, është e rëndësishme të merrni me vete ujë, rroba të lehta dhe pambuku, një kapele dhe t’i kushtoni vëmendje ushqimit. .

Gjatë kësaj periudhe është lehtësisht e prishshme, duhet të shmangni ushqimin që është më i yndyrshëm, të shmangni ushqimet që përpunohen shpejt, të merrni më shumë perime, është veçanërisht e rëndësishme të keni kujdes kur merrni akullore ose hamburger dhe ku ka më shumë produkte se ato janë. të bëra nga vezët sepse ato prishen më lehtë dhe shpesh për shkak të atyre salmonelave që shkaktojnë helmim nga ushqimi.

Çdo ditë qindra qytetarë telefonojnë në numrin 194 dhe 112 që kanë nevojë për ndihmë urgjente, por jo të gjithë kanë urgjencë reale, ndaj ndonjëherë telefonatat përfundojnë me këshilla të caktuara. Por Braza Pomosh apelon nëse nuk ka nevojë reale, të mos telefonojnë qytetarët, që të ndihmohen ata që kanë nevojë realisht, sepse gjatë festave të fundvitit mungojnë edhe ekipet.

In : Aktuale

Loading...
loading...