Zbulimi i fundit, sjell shpresë për imunitet ndaj Covid-19!

Ndërsa hulumtimet e fundit tregojnë se antitrupat kundër Covid-19 mund të zgjasim vetëm tre muaj, një shpresë e re është shfaqur në horizont: qeliza T. Një lloj enigmatik i qelizave të bardha të gjakut, që tani po u kushtohet më rëndësi se kurrë. Ato mund të jenë thelbësore në luftën tonë kundër Covid-19, informon dritare.net. Qelizat T janë një lloj qelize imune, qëllimi kryesor i të cilit është të identifikojë dhe vrasë qelizat e infektuara. Çdo qelizë T është shumë specifike – ekzistojnë triliona versione të mundshme të këtyre proteinave sipërfaqësore, të cilat kanë funksione të ndryshme.

Disa studime kanë treguar që personat e infektuar me Covid-19 kanë tendencë të kenë qelizat T që mund ta mposhtin virusin, pavarësisht nëse kanë simptoma.

Nga studimet 40-60% e individëve të pa ekspozuar ndaj virusit i kishin këto qeliza. Duket gjithnjë e më shumë se qelizat T mund të sjellin imunitet ndaj Covid-19.

Zbulimi i fundit, sjell shpresë për imunitet ndaj Covid-19!

Zbulimi i fundit, sjell shpresë për imunitet ndaj Covid-19!

Çfarë nuk duhet t’ju mungojë kurrë në

Çfarë nuk duhet t’ju mungojë kurrë në çantën e pushimeve!

Ambasadorja  amerikane njeh Shqipërinë/ Ja ku ka shkuar

Ambasadorja  amerikane njeh Shqipërinë/ Ja ku ka shkuar këtë fundjavë!

Ja çfarë e bëri bashkë Adrola Dushin me Capital T!

Ja çfarë e bëri bashkë Adrola Dushin me Capital T!

Presidenti brazilian në një sfidë të vështirë me

Presidenti brazilian në një sfidë të vështirë me koronavirusin!

Situata në Kosovë  po del nga kontrolli/ Ja edhe sa shtretër ka

Situata në Kosovë po del nga kontrolli/ Ja edhe sa shtretër ka të lirë në spitale!

Bukuroshja e mallkuar me dy emra!

Bukuroshja e mallkuar me dy emra!

Kryebashkiaku i Mirditës me koronavirus!

Kryebashkiaku i Mirditës me koronavirus!StrugaLajm

Këngëtarja shqiptare Ava Max do të performojë në MTV,

Këngëtarja shqiptare Ava Max do të performojë në MTV, por kjo nuk është e gjitha

100-vjetori i Tiranës, rruga në zemër të kryeqytetit merr

100-vjetori i Tiranës, rruga në zemër të kryeqytetit merr emrin e Gani Luzit, Veliaj: Ishte burim mirësie dhe frymëzimi për qytetin

Gazetari: Brenda 1 jave, Ambasada e SHBA 3 deklarata kundër opozitës!

Gazetari: Brenda 1 jave, Ambasada e SHBA 3 deklarata kundër opozitës!

Meta me Skënderbeun në sfond: Shqiptarë duan që zëri i

Meta me Skënderbeun në sfond: Shqiptarë duan që zëri i tyre të dëgjohet! Koha është tani!

Pse në Evropë po rikthehet hija e izolimit!

Pse në Evropë po rikthehet hija e izolimit!

U dëmtua nga tërmeti, Rama në Durrës: Shkolla Neim Babameto

U dëmtua nga tërmeti, Rama në Durrës: Shkolla Neim Babameto gati në 26 nëntor!

Opozita në deklaratë: Ja pse Rama nuk do koalicionet 100%!

Opozita në deklaratë: Ja pse Rama nuk do koalicionet 100%!

Cerifikohen rezultatet në Maqedoninë e Veriut, Zaev fitues, ja sa

Cerifikohen rezultatet në Maqedoninë e Veriut, Zaev fitues, ja sa deputetë kanë shqiptarët!

Këngëtari, regjizori dhe pedagogu Nikolin Gurakuqi feston 65 vjetorin

Këngëtari, regjizori dhe pedagogu Nikolin Gurakuqi feston 65 vjetorin e lindjes

Dritare merr pjesë në programe të ndryshme marketingu, që do të thotë që mund të marrim komisione të paguara për produktet e zgjedhura në botimet tona.

In : Aktuale

Loading...
loading...