Deponia e Struges nje vegel e pushtetareve huligan … !!

 

Nuk kam dashur te shkruaj, nuk kam dashur te bie ne sy nje periudhe si faktor i shume ngjarjeve qe me kane ndodhur koheve te fundit si burim i shkrimeve me permbajtje politike kunder pushtetareve aktual e atyre ne opozite, por flaka e tepert qe kam me shtyn qe te mos ndaloj e te vazhdoj te shkruaj mbi problemet qe lindin dita-dites e mbrenda nates.
Problemi i fundit jo pak i rendesishem qe me vret koheve te fundit eshte deponia e struges qe ka marr nje rol eliminimi, ku per qellim ka eliminimin e njerezve dhe mbjelljen e semundjeve si dhe shume problemeve ne vend !
Deponia e struges jo vertete ndizet nga njerez ta pa pergjegjshem, kjo eshte nje loje qe pushtetaret e disa te tjere qe dikur kane qen ne pushtet, tani po e luajne, eshte gjithcka e organizuar, korbat e vendit jane te koordinuar per te bere sulme, e kjo eshte teper e dukshme qe ne te kane gisht njerez te autorizuar me pergjegjesi politike e shtetrore. Mjafton qe te besh nje analize te vogel e do te kuptosh qe kjo eshte vegel e korbave te zi qe kane autoritet te larte ne vend. Dua te jem edhe direkt, ne kete ngjarje ka gisht edhe VMRO-ja, por perfshire edhe shume te tjere … gjithcka ndodh si rezultat i nje inati etnik e sidomos te ndryshimeve te medha ne vend qe kane ndodh nga struga e struganet. VMRO-ja eshte ajo parti qe kishte ne dore spitalet e struges , por i linte njerezit te vdesin e me buxhetin e saj, organizoheshin mbremje argetuese ne oher. VMRO-ja eshte ajo parti qe kishte ne dore ceshtjet e arsimit ne vend , por nxenesit i linte pa tekste shkollore. Sa e sa shume sende tjera duhet rradhitur ne liste …
VMRO duhet te kete parasysh se shqiptaret jane ata qe e zdruan prej froni dhe se me shqiptaret nuk luhet loje !
Shpresoj qe politikanet aktual nuk do te ushqehen me te njejten ide sic jane ushqyer ujqerit e shtetit, besoj se ndryshimet do te jene te frytshme pozitivisht e jo burim i fatkeqesive. Pershume vite ne kete vend eshte derdhur gjak, gjak i pafajshem qe luftonte per drejtesi e te drejta morale , por askush nuk ngrihej per ta, sepse ketu eshte krim te flasesh per drejtesi , por eshte shume patriotike t’i luftosh te tillet.
Shembuj te dukshem te prapambeturise se ketij shteti jane edhe protestat e ngjarjet qe ndodhnin nga pala maqedonase qe ishin te koordinuar nga sorrat pushtetar vetem qe te mos zyrtarizohet nje gjuhe e nje populli shtetformues. Me vjen keq qe flas kaq ashper, jam i gatshem t’i bej ball cdo pengese qe do te me dal pas ketij shkrimi.

Me keqardhje
Blerton ArsllaniStrugaLajm


Loading...
loading...