Filipçe:Struga 29 raste me koronavirus

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 3 084 teste për CoViD-19 dhe prej tyre 1 093 kanë rezultaur pozitivë me koronavirus, ose 35 për qind e testeve të kryera.Për Strugën raportohen 29 raste. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 28 pacientë, ndërsa janë shëruar 819 persona.

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 431
-Куманово 57
-Дебар 14
-Штип 41
-Прилеп 60
-Тетово 41
-Струга 29
-Велес 55
-Битола 37
-Охрид 37
-Кавадарци 44
-Гостивар 94
-Гевгелија 14
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 11
-Крушево 8
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 20
-Кичево 15
-Ресен 1
-Неготино 19

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:
-Скопје 256
-Куманово 57
-Дебар 6
-Штип 26
-Прилеп 49
-Тетово 50
-Струга 13
-Велес 42
-Битола 42
-Охрид 27
-Кавадарци 33
-Гостивар 52
-Гевгелија 6
-Струмица 29
-Крива Паланка 5
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Берово 9
-Валандово 6
-Виница 11
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 17
-Кичево 13
-Ресен 2
-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

In : Aktuale

Loading...
loading...