Kush mund të hyjë në Zvicër dhe kush duhet të karantinohet, të gjitha detajet

Mbërritjet nga cilat vende u kërkohet të karantinohen në Zvicër? Dhe cilat vende jo të BE-së nuk kanë kufizime të udhëtimit? Ja çfarë duhet të dini

Që nga hapja graduale e kufijve të Zvicrës që filloi në mesin e qershorit, ka pasur një shkallë konfuzioni se kush lejohet të hyjë në Zvicër dhe në çfarë rrethanash.

Kjo është veçanërisht rasti në lidhje me mbërritjet nga vendet e jo-Bashkimit Evropian, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Kush lejohet të udhëtojë në Zvicër nga jashtë BE?

Udhëtarët nga Algjeria, Australia, Kanada, Gjeorgjia, Japonia, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguai lejohen të hyjnë në Zvicër që nga 20 korriku.

Aksesi u jepet gjithashtu banorëve të disa shteteve të BE-së jashtë zonës Shengen, Bullgari, Irlandë, Kroaci, Rumani dhe Qipro.

Vendimi për të rihapur kufijtë zviceranë u mor në fund të qershorit në një linjë me BE.

Por ndërsa BE lejoi hyrjen nga këto vende të treta nga 6 korriku, Zvicra e vonoi atë deri në 20 korrik.

Më 15 qershor, Zvicra hoqi gjithashtu, së bashku me BE, kufizimet e udhëtimit nga vendet e tjera të Shengenit, si dhe Norvegjia, Islanda dhe Mbretëria e Bashkuar.

Po për karantinat?

Mbërritjeve nga vendet e mësipërme nuk do t’ju kërkohet të karantinohen kur të shkojnë në Zvicër.StrugaLajm

Vetëm ardhjet nga vendet e listuara nga Zyra Federale Zvicerane e Shëndetit Publik si ‘rrezik i lartë’ do t’ju kërkohet të karantinohen.
Kjo listë u azhurnua në 22 korrik dhe tani përfshin 42 vende.

Këto vende janë: Argjentina, Armenia, Azerbajxhani, Bahrejni, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Brazili, Cabo Verde, Kolumbia, Kili, Kosta Rika, Republika Dominikane, Ekuadori, El Salvador, Eswatini, Guatemala, Hondurasi, Iraku, Izraeli, Kazakstani, Kirgizistani, Kosova, Kuvajti, Luksemburgu, Maldivet, Meksika, Moldavia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Omani, Palestina, Panama, Peru, Katari, Rusia, Arabia Saudite, Suriname, Serbia, Afrika e Jugut, Turqit dhe Ishujt Kaikos, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara.

Zvicra përdor tre kritere për të përcaktuar nëse një komb i caktuar është ‘me rrezik të lartë’: nëse një vend ka pasur më shumë se 60 infeksione të reja për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit, nëse nuk ka të dhëna të besueshme për sëmundjen, ose nëse disa personat që mbartin virusin hyjnë në Zvicër nga i njëjti vend, përcjell tutje albinfo.ch.

Por disa nga këto vende janë jo-BE, si mund të kufizohen nga hyrja, por gjithashtu kërkohet që të karantinohen?

Pyetje e mirë. Kjo ka qenë një temë e shpeshtë e konfuzionit – veçanërisht për dhjetëra mijëra udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara që vizitojnë Zvicrën çdo javë gjatë sezonit turistik.

Mospërputhja është relativisht e thjeshtë dhe zbret në statusin e qëndrimit dhe arsyet e udhëtimit.

Në thelb, njerëzit që vijnë nga 42 vendet do t’ju kërkohet të karantinohen, por mund të hyjnë në Zvicër. Sidoqoftë, ata duhet të jenë rezident, qytetar ose të kenë një lloj tjetër leje për të hyrë. Turistët nga këto vende nuk lejohen të hyjnë.

A ka ndonjë zbrazëti tjetër?

Një zbrazëtirë e mundshme që kohët e fundit është njoftuar nga autoritetet zvicerane është të lejojë anëtarët e çifteve të pamartuara të vizitojnë Zvicrën, ku një anëtar i çiftit banon në Zvicër dhe tjetri jashtë. Aktualisht, kjo lejohet vetëm kur çifti është i martuar.

Qeveria zvicerane tha të hënën se po punonte në një plan për të lejuar hyrjen e anëtarëve të çifteve të pamartuar, megjithëse natyra e rregullit ende nuk duhet të shpërndahet siç duhet./Albinfo

In : Aktuale, Rajoni

Loading...
loading...