Rita Ora: Mos harroni origjinën time

Rita Ora nuk e ka mohuar asnjëherë origjinën e saj, madje shpesh e thekson se është shqiptare e Kosovës.

Rita, e cila së shpejti do të drejtojë spektaklin e famshëm të “MTV EMA 2017”, ka dhënë një intervistë ekskluzive për “Corriere Della Sera” për të folur mbi këtë eksperiencë të veçantë.

Rita Sahatçiu Ora (e lindur Rita Sahatçiu, 26 nëntor 1990) është një këngëtare dhe aktore britanike. Suksesi i saj u rit në shkurt të vitit 2012, kur ajo u paraqit në “Fresh Right Now” të DJ Fresh, e cila arriti numrin një në Britani të Madhe. Albumi i saj Ora, i lancuar në gusht të vitit 2012, debutoi në numrin një në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi përmbante numrin e UK-një teke “R.I.P.” dhe “How We Do (Party)“. Ora ishte artisti me numrin më të madh të single-ve në Listën e Madhe të Mbretërisë së Bashkuar në vitin 2012, me tre teke të njëpasnjëshme që arritën në pozitën më të lartë. [1]

Në janar 2014, Adidas njoftoi një bashkëpunim projektues me Riten për markën e tyre, Adidas Originals.[2] Gjithashtu në vitin 2014, “I Will Never Let You Down ” u bë numri i saj i katërt në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ajo u shfaq në të vetmin “Black Widow ” të Iggy Azalea, i cili arriti pesë të parët në Mbretërine e Bashkuar dhe SHBA. Në 2015, Ora u bë trajner në serinë e katërt të The Voice UK dhe, më vonë atë vit, një gjyqtar në serinë e dymbëdhjetë të The X Factor.

Jeta e hershme

Ora ka lindur në Prishtinë, RSF Jugosllavisë (Kosova e sotme),[3] nga prindër Shqiptarë. Nëna e saj, Vera (né Bajraktari), është një psikiatëre dhe babai i saj, Besnik Sahatçiu, është një Ekonomistdhe një pronar baresh.[4][5][6] Ora ka një vëlla më të vogël, Don, dhe një motër më të vjetër, Elena, e cila është gjithashtu pjesë e ekipit të saj të menaxhimit.[7] Ajo ka lindur si Rita Sahatçiu , mbiemri rrjedh nga fjala turke saatçi që do të thotë “orëndreqës”), por prindërit e saj më vonë e shtuan Ora (do të thotë “koha” në gjuhën shqipe) në mënyrë që të mund të shqiptohet lehtë. [8]

Familja e saj u largua nga Kosova për arsye politike, për shkak të persekutimit të shqiptarëve etnikë të iniciuar me shpërbërjen e Jugosllavisë. [9] Ata u zhvendosën në Londër, Angli në vitin 1991, kur ajo ishte një vjecare.[4] Ajo u rrit pranë Rrugës Portobello në Londren Veriore, dhe mori pjesë në St Cuthbert me Shkollën Fillore “St Matthias” në Earls Court, pas së cilës u diplomua nga një shkollë e arteve të interpretimit, Sylvia Young School Theatre. Ajo filloi të këndojë në moshë të re.[10][11][7]

Karriera muzikore

2007-2010: Fillimet e karrierës

Ora filloi të performonte në sesionet e hapura të muzikës në Londër dhe, herë pas here, në barrin e atit të saj.[12] Në vitin 2007, Ora kishte paraqitjen e saj të parë të muzikës kur ajo u shfaq në rrugën e Craig David titulluar “Awkward”, dhe pastaj përsëri në 2008 në “Where’s Your Love“, duke shfaqur Tinchy Stryder. Në të dyja pjesët ajo nuk u kreditua zyrtarisht.[3] Ajo u paraqit në dy këngë të albumit të James Morrison, Songs for You, Truths for Me, si mbështetës vokalist. [13]

Në vitin 2008, ajo provoi për Eurovizion: për BBC One të jetë garuesi britanik për Konkursin e Këngës Eurovizion 2009 dhe i kualifikuar, por më vonë u tërhoq nga konkurrenca pas disa episodeve pasi ajo “nuk u ndje gati” dhe mendoi ” ajo sfidë nuk ishte për të. “[14] Menaxheri i saj, Sarah Stennett (i cili gjithashtu punoi me Ellie Goulding, Jessie J dhe Conor Maynard), më vonë i tha Hit Hitit se Ora kishte hyrë në konkurs sepse në atë kohë ajo ndjeu se ishte shansi i saj i vetëm për të gjetur sukses.[15] Stennett e siguroi atë se performanca në Eurovizion do të pengonte më shumë se sa të ndihmonte shanset e saj për ta bërë atë si një artiste solo.[15]

Menjëherë mëpas, Stennett mori në kontakt grupe amerikane(Roc Nation), dhe u tha atyre për Orën. Ajo nënshkroi një marrëveshje regjistrimi dhe një marrëveshje botuese me Roc Nation në dhjetor të vitit 2008 dhe ishte një nga sinjalet e tyre të para.[15][16] [17] Ajo bëri paraqitjet me kamxhik në videon e Jay-Z për “Young Forever” (2009) dhe videon e Drake, “Over” (2010).[18][19] Pasi u nënshkrua, Ora regjistroi një album dhe donte ta lanconte atë, por grupi i saj vendosi kundër saj dhe ajo filloi të punonte në materiale të tjera për albumin e saj debutues.[12]

Gjatë vitit 2011, Ora publikoi ​​covera ( covers) dhe video për të punuar në albumin e saj debutues në YouTube.[20] Videot kapën vëmendjen e DJ Fresh, i cili në atë kohë po kërkonte një vokaliste femër për këngën e tij “Hot Right Now”. [21] Ora u paraqit më 12 shkurt 2012, duke debutuar në numrin një në Listën (Singles) në Mbretërinë e Bashkuar.[22] Gjatë muajit shkurt 2012, Ora ishte akti i hapjes në koncertet e Mbretërise se Bashkuar nga Drake’s Club Paradise Tour.

Kenga e saj e parë e vetme nga albumi i saj debutues, “R.I.P.” (duke shfaqur Tinie Tempah), u lancua më 6 maj 2012. [23] Prodhuar nga Chase & Status, kënga debutoi në krye të Listës së Singles në Mbretërine e Bashkuar , duke u bërë numri i parë i solo ne Mbretërisë e Bashkuar.[24] Më 12 gusht 2012, “How We Do (Party)” u lirua dhe arriti numrin një në Mbretërine e Bashkuar dhe Irlandë. Ishte numri i dytë në Mbretërinë e Bashkuar si një artist solo dhe i treti në vitin 2012. [32][25]

Ndërsa mbështeste Coldplay në Mylo Xyloto Tour, ajo më vonë njoftoi se albumi i saj debutues do të titullohej Ora. [33][26] Albumi u lancua më 27 gusht 2012 në Evropë dhe Oqeani, dhe debutoi në krye të listës së albumeve në Mbretërinë e Bashkuar.[1] Ora u propozua për Artistin më të Mirë të Ri, Artisti i Artë dhe Akti më i Mirë në Mbretërinë e Bashkuar / Irlandë në MTV Europe Music Awards 2012.[27] Në shtator 2012, u njoftua se Ora do të jetë akti i hapjes në koncertet e Mbretërisë së Bashkuar nga Euphoria Tour e Usherit që do të fillojë në janar 2013. Eventualisht, turni u shty për shkak të angazhimeve profesionale dhe personale të Usherit. Tetor deri në 30 Tetor 2012, Ora filloi turneun e saj të parë, Ora Tour, një turne mini-koncert në SHBA.

“Shine Ya Light”, e lëshuar më 4 nëntor 2012, u bë e katërta e njëmbëdhjetë radhazi e vetme në Britani të Madhe, duke u renditur në numrin dhjetë. [28][29]Më 28 nëntor 2012, Ora u thir si një mysafir special në koncertin e mbajtur në Tiranë, Shqipëri për 100-Vjet Pavarësi.[30] Ora filloi turneun e saj të parë në Mbretërinë e Bashkuar, “Radioactive Tour”, në janar të vitit 2013, për të mbështetur albumin e saj debutues. Ajo u emërua për tri çmime në 2013 Brit Awards, duke përfshirë Brit Award për Aktin e Përparimeve Britanike.[31]

Në janar 2013, Ora zbuloi se albumi i saj i dytë do të ishte më i qartë dhe do të kishte më shumë drejtim se sa i pari.[32] Më 26 shkurt 2013, ajo zbuloi ne Digital Spy se albumi i saj i dytë tregon një kënd të ndryshëm për një “vajzë të partive”.[33][34] Më 24 maj 2013, Ora ishte akti titull në “New Music We Trust” në BBC Big Weekend i Radio 1.[35] Më 28 qershor 2013, Ora u paraqit në Fazën e Piramidës në Glastonbury.[36]

Më 18 maj 2014, kënga “I Will Never Let You Down” debutoi në numrin një në Listën e Madhe të Mbretërisë së Bashkuar, duke e bërë atë të katërtin e katërt të përgjithshëm të Ora për të arritur kulmin e tabelës dhe e treta si artist solo. Në korrik të vitit 2014, Ora u paraqit me titullin “Black Widow” të Iggy Azalea, i cili arriti kulmin në numrin katër në Britani të Madhe dhe u bë kënga e parë e dhjetë e Orës në tabelën Billboard Hot 100, duke arritur numrin tre.[37] Më 14 dhjetor 2014, Ora u shfaq në televizionin televiziv 2014 të Krishtlindjeve në Uashington, filmuar në Muzeun e Ndërtimit Kombëtar.[38] Më 22 shkurt 2015, në çmimin e 87-të të Akademisë, ajo realizoi këngën “Grateful” të nominuar për Akademinë, e cila shfaqet në filmin Beyond the Lights.[39] Më 28 qershor 2015, Ora lëshoi ​​këngën “Poison“, e cila debutoi në numrin tre në Mbretërinë e Bashkuar Singles Chart, duke u bërë kengen e saj te 5 ne ranklistat ne vend.[40]
Në dhjetor 2015, Ora ngriti një padi kundër Roc Nation, duke kërkuar lirimin nga etiketa dhe duke cituar se kontrata që ajo nënshkroi në 2008 është “e pazbatueshme”, për shkak të “rregullit shtatëvjeçar” të Kalifornisë. Ankesa pohon se ajo “vetëm lejohet të lëshojë një album pavarësisht krijimit të dokumenteve të shumta shtesë për lirimin” dhe se marrëdhënia e saj me Roc Nation është “e dëmtuar në mënyrë të pakthyeshme”. [41][42] Ankesa e saj gjithashtu vuri në dukje një shkelje të kontratës, duke raportuar se Roc Nation shkeli marrëveshjen e regjistrimit duke marrë në mënyrë të pahijshme një komision prej njëzet përqind të të ardhurave të saj.[43] Në janar të vitit 2016, Roc Nation ngriti një kundërpadi kundër Ora për shkeljen e kontratës së regjistrimit në Nju Jork.[44] Ata arritën një zgjidhje në maj 2016. [45]

Në qershor të vitit 2016, u raportua se ajo nënshkroi një marrëveshje të re rekord me Atlantic Records.[46] Më 3 shtator 2016, ajo u shfaq në një koncert në Bazilikën e Shën Palit jashtë mureve, në Romë, në vigjilje për kanonizimin e Nënë Terezës, së bashku me artistë të tjerë shqiptarë, të shoqëruar nga Orkestra Filarmonike e Kosovës.[47][48]

Më 26 maj 2017, Ora lëshoi ​​këngën e saj të parë solo në pothuajse dy vjet, titulluar “Your Song“, e cila u bë kënga e saj e nëntë në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur numrin e shtatë.[49][50] Pjesa e parë pritet të jetë plumbi i vetëm i albumit të dytë të studimit të Ora, pasi përpjekjet e mëparshme në rekordin e saj të dytë humbën në padinë e saj kundër etiketës së saj, Roc Nation.[51] Ora u shfaq në Big Weekend të BBC Radio 1 më 28 maj 2017. [52]

AktrimiStrugaLajm

Shfaqja në një episod të serialit dramatik britanik, The Brief, ishte roli i saj i parë televiziv, në moshën 13-vjeçare. Pak kohë më pas, ajo u shfaq në filmin britanik, Spivs (2004), duke luajtur si një emigrante shqiptare dhe duke folur shqip në të gjithë filmin.[53] Në 2013, Ora u shfaq si një yll mysafir në 90210, si dhe u shfaq si një thirrës gare në filmin Fast & Furious 6. [53] Në prill të vitit 2014, Ora u shfaq bashkë me yllin pop të Koresë, Hyuna, në një episod të Funny or Die të quajtur “Girl, You Walk Better.”[54] Në 2015, ajo luajti motrën e Christian Grey, Mia, në adaptimin e filmit – romanin e ndarjes, Pesëdhjetë hije të greyt.[55][56] Ora fillimisht iu afrua prodhimit duke shpresuar të kontribuonte në fonogramin e filmit dhe në vend të kësaj u kërkua të provonte për rolin e Mia Grayt nga drejtori i filmit, Sam Taylor-Johnson.[57][58] Ajo përsëriti rolin e saj si Mia në dy vazhdimet e filmit.

Përkrahjet

Në vitin 2010, Ora u paraqit në një fushatë komerciale për kufjet Skullcandy.[59] Ajo poashtu u shfaq në dy fushata te Calvin Klein, në 2010 dhe 2011.[60][61] Në vitin 2013, ajo ishte fytyra e markës italiane sneaker, Superga, dhe fytyra e re e “Material Girl”, një linjë veshjesh e projektuar nga Madonna.[62] Në shtator 2013, markë kozmetike, Rimmel, njoftoi bashkëpunimin e tyre me Orën për koleksionet e grimcave.[63][64] Ajo ishte fytyra e dy koleksioneve të Donna Karan 2014, mbledhjes së Resortit dhe koleksionit të vjeshtës / dimrit.[65][66][67] Ajo është gjithashtu fytyra e aromës së etiketës, DKNY My NY, e frymëzuar nga New York City.[68] Në mars të vitit 2014, Ora ishte një nga anëtarët e përzgjedhur të fushatës “Zonja Kryesuese” e Marks & Spencer.[69][70] Më vonë në vitin 2014, ajo u shfaq si fytyra e fushatës së Vjeshtës / Dimrit Roberto Cavalli.[71] Në vitin 2015, ajo u shfaq në fushatat reklamuese të Coca-Colas dhe Samsung Galaxy S6.[72][73]

Dizajni

Në janar 2014, Adidas njoftoi një bashkëpunim projektues me Orën për linjën e tyre të veshjeve sportive të rastësishme, Adidas Originals.[74][75] Ora dizajnoi koleksionet e saj të veshjeve për markën, duke përfshirë këpucë dhe pajisje. Në vitin 2016, ajo bashkëpunoi me markën e modës italiane, Tezenis, në një koleksion të brendshme të kapsulave.[76][77]

Televiziori

Pas largimit të gjyqtarit Kelly Rowland, Orëu ju kerkua për të qenë një gjyqtar i ftuar në serinë e nëntë të The X Factor në Britani të Madhe. Ajo ishte gjyqtare gjatë provave që u filmuan në O2 Arena në Londër.[78] Në 2013 dhe 2014, Ora priti çmimin Teen Awards të BBC Radio 1 së bashku me Nick Grimshaw.[79][80]

Në vitin 2015, ajo ishte një trajner në serinë e katërt të The Voice UK në BBC One.[81] Në të njëjtin vit, u konfirmua se prezantuesi i Ora dhe BBC Radio 1, Nick Grimshaw, nënshkruan si gjyqtarë për serinë e dymbëdhjetë të The X Factor në rrjetin televiziv rivale ITV, pas një lufte të ofertave midis The X Factor dhe The Voice UK.[78]

Në korrik 2016, Tyra Banks, krijuesi i Modelit Next Top të Amerikës, njoftoi se Ora do ta zëvendësonte atë si mbajtës i shfaqjes së rindërtuar që transmetohej në VH1.[82]

Shpirti Artistik

Ora posedon një varg vokal gjysmë-soprano.[83] Ora merrej me Gwen Stefani dhe Beyoncén si ndikimet e saj të mëdha.[84][85] Ndikimet e tjera muzikore përfshijnë Freddie Mercury, Christina Aguilera, Tina Turner, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Etta James, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie dhe Sade.[12][86][87] Ora gjithashtu deklaroi se ajo ishte frymëzuar nga koleksioni i të dhënave të prindërve të saj, që përfshinte artistë të tillë si Princi dhe Earth, Wind & Fire.[12][88]

Jeta Personale

Ora flet shqip. Nëna e saj është katolike dhe babai i saj është një musliman.[4] Kur u pyet për fenë e saj, Ora tha se nuk e konsideron veten fetare, por “më shumë një person shpirtëror”.[89]Ora e konsideron veten feministe.[90][91]

Gjyshi i saj i nënës, Osman Bajraktari, ishte konsulli shqiptar në Rusi (pastaj pjesë e Bashkimit Sovjetik).[92][93] Gjyshi i saj, babai, Besim Sahatçiu, ishte regjisor i filmit dhe teatrit.[12]

Më 10 korrik 2015, Ora u emërua ambasador i nderit për Republikën e Kosovës nga presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, në Ambasadën e Kosovës në Londër.[94] Ora, i cili u bashkua në ceremoni nga prindërit e saj, dhe ish-kryeministri britanik dhe bashkëshortja e tij, Tony dhe Cherie Blair, deklaruan se ajo ishte “e mbingarkuar” nga nderi dhe u zotua të ndihmojë rininë e Kosovës.[88]

Filantropia

Më 23 mars 2013, Ora u thir si një mysafir i veçantë në Le Bal de la Rose du Rocher, një ngjarje e organizuar nga Karl Lagerfeld në Monte Karlo në ndihmë të Fondacionit Princess Grace.[95] Më 1 qershor 2013, Ora u paraqit në koncertin bamirës të “Chime for Change” në stadiumin Twickenham në Londër, i cili solli fonde dhe ndërgjegjësim për çështjet e vajzave dhe grave në mbarë botën.[96] Në dhjetor 2013, së bashku me artistë të tjerë britanikë, ajo filmoi fushatën “Asnjë vend si në shtëpi” me UNICEF UK, në mbështetje të thirrjes së tyre për fëmijët e prekur nga konflikti sirian.[97] Më 7 maj 2014, Ora kryesonte fondacionin e tretë vjetor të “Gabrielle’s Gala” në Old Billingsgate Market, Londër, duke mbledhur para për Cancer Research UK.[98]

Më 15 nëntor 2014, Ora u bashkua me grupin bamirës Band Aid 30 së bashku me aktet e tjera pop britanike dhe irlandeze, duke regjistruar versionin më të fundit të këngës “Do They Know It’s Christmas ?” në Sarm West Studios në Notting Hill, Londër, për të mbledhur para për krizën Ebola të vitit 2014 në Afrikën Perëndimore.[99] Më 14 nëntor 2015, Ora u shfaq gjatë gjysmës së kohës në organizatën bamirëse të UNICEF-it David Beckham “Match for Children”, mbajtur në Old Trafford, Manchester.[100] Më 9 mars 2016, ajo mbajti një fjalim mbi imigracionin dhe krizën e refugjatëve sirianë në aktivitetin “We Day UK” në Londër, organizuar nga Free the Children.[101]


Loading...
loading...