Sali Berisha:I thashë Azem Hajdarit që ne jemi kosovarë…..

Ish- kryeministri Sali Berisha lëshoi akuza të forta në ceremoninë përkujtimore të 20 vjetorit të vrasjes së Azem Hajdarit.

Sipas Berishës tribuni i demokracisë u ekzekutua nga shteti me uniforma.

Ish- kryeministri tha se Azemi ka vuajtur shumë sepse nuk shkonte dot luftëtar në Kosovë.

“Ai ishte një lider epokal, aq sa ishte i zakonshëm ishte edhe i jashtëzakonshëm. Aq sa ishte i vrullshëm, aq dëgjonte dhe pranonte këshilla. Atë e vranë sigurisht, shteti me uniforma dhe natyrisht është jo reale të mendosh se ai nuk kishte armiq.

Por nesë ka një njeri që ruante komunikimin me të tjerët, askush më shumë sesa ai. Ai kishte respekt për njeriun. Këtu qëndron arsye që ai ishte i gatshëm për të takuar dhe biseduar. Një tribun në çështjen kombëtare.StrugaLajm

Në takimin e parë me Besnik Mustafën, i them që ne jemi kosovarë dhe ashtu jemi. Tropoja është malësi Gjakove dhe pa Shqipëri të lirë nuk ka Kosovë të lirë.

Kjo ishte problemi tek pluralizmi. Nuk besoj të ketë patur njeri që të ketë vuajtur më shumë se ai se nuk po shkonte dot si luftëtar i thjeshtë në Kosovë. Një kërkesë që do tua paraqiste me insistim çdo ditë, tha Berisha.

© SYRI.net

In : Aktuale, Rajoni

Loading...
loading...