13 këshillat e babait për djalin që martohet

Martesa e të birit është një ndër castet më emocionuese në jetën e një babi. Momenti kur vendoset martesa është moment refektimi për të kaluar në një etapë tjetër: Atë të maturisë dhe pjekurisë së mjaftueshme, të tillë që ndërton familje të shëndoshë.

Por këto këshilla të shkruar nga baballarët nuk kanë si të anashkalohen. Pavarësisht se cilës periudhe i takon martesa martesa juaj, apo e prindërve tuaj, do të gjeni dicka të përbashkët në të!

1. Biri im, nese vazhdon te shpenzosh per nje grua dhe nese ajo asnjehere nuk te pyet a je duke kursyer apo investuar diku parate , atehere mos u marto me te,
2. Biri im, femra mund te jete grua e mire per ty, disa mund te jene nena te mira per femijet e tu , por nese ke gjetur nje grua qe kujdeset per ty si nje nene atehere mos e lesho ate.
3.Biri im , nese te them qe ti je koka e shtepise, mos shiko xhepin, por buzeqeshjen e gruas tende.
4. Biri im, nese do te jetosh gjate, lejoje gruan te kete qasje ne rrogen tende, sepse ne kete menyre do te jete e vetedijshme per shpenzimet dhe faturat qe duhen paguar, ne te kunderten do te te pyes ku i ke harxhuar parat.
5.Biri im, asnjehere mos e godit gruan tende, plaget ne trup nuk krahasohen me plaget qe i shkakton asaj ne zemer qe do te thote qe do ta kesh te veshtire te jetosh me nje grua me plage ne zemer.
6. Biri im,tani qe je martuar, nese ben jete beqari do te thote qe shume shpejt do te mbetesh i vetem.
7.Biri im, kur te fillosh te besh para mos i shpenzo ato duke bredhur, por shpenzoji ato per gruan qe te ka ndenjur gjithmone prane.
8. Biri im, kur une kam shkuar per ta thirrur nenen tende per te dale, e kam bere vetem sepse me ka munguar shume.
9.Biri im, kur te thuash qe gruaja jote ka ndryshuar, atehere ka dicka qe nuk shkon me ty.
10.Biri im, nena jote ka shetitur me biciklete me mua para se une te kisha makinen time, cdo grua qe nuk te qendron prane ne fillimin tend te veshtire nuk duhet te gezoje pasurine tende.
11. Biri im, nena jote dhe une nuk duam te perfshihemi se cfare ndodh ne martesen tende, mundohu t`i zgjidhesh problemet pa ardhur tek ne.
12. Biri im, mos ndalo qe te kujdesesh per mua dhe nenen tende, eshte sekret i vjeter qe femijet kujdesen per prinderit.
13. Biri im, lutu gjithmone per familjen tende sepse eshte gjithmone nje e neserme qe nuk i dihet.StrugaLajm


Loading...
loading...