‘’Premtimet për dashuri të përjetshme’’,shtohen drynat te Ura e Drurit në Strugë!!!

Historia e drynave të dashurisë e ka zanafillën në Romë, dhe u pasua në vende të tjera, së fundi kjo dukuri  është shtrirë edhe në Strugë .’’Ura e re Drurit’’e ndërtuar së fundi në Strugë me donacion të biznismenit Mendi Qyra është shndërruar edhe ajo në një objekt atraktivë i  struganëve por  edhe të turistëve  që  premtojnë dashuri të përjetshme mbi ‘’Drinin e Zi’’.  Historia ka lindur në Romë në urën Milvio pas romanit të Federico Moccia “Tre metra mbi qiell”. Legjenda thotë se nëse një çift mbyll një dryn në urë dhe e hedh çelësin në lumë, dashuria e tyre do të jetë e përjetshme.(Strugalajm.com)

 

18618055_10207603676884946_533826132_o 18596945_10207603677124952_1796673069_oStrugaLajm

In : Aktuale, Struge

Loading...
loading...