Prezantim kombetare dhe sportiv, per lakmi, nga KF”Arberia”, Klagenfurt ne turneun e futbollit ne Graz

Ne vazhden e bashkepunimit dhe raporteve te shkelqyera te bashkveprimtarive dhe organizimeve kulturore-sportive, fundjaven e kaluar tek ne ne Graz, ne turneun e futbollit per ndere te 2 Korrikut, ndermjet 16 ekipeve nga Steiermark, mori pjese edhe ekipi nga Shoqata kulturore Shqiptare”Arberia” nga Klagenfurt..
Nje shoqate qe kultivon vlera kombetare,
Vlera kulturore te larta dhe vlera sportive..
Nje shoqate qe e di dhe e qmon virtytin e mikpritjes dhe bujarise shqiptare..
Eshte kjo shoqate e deklamimit te vlerave kulturore mbarekombetare ne shume manifestime te organizuara..
Eshte kjo shoqate qe punen e mirefillte me rinine Shqiptare, e ka prioritet dhe perditshmeri..
Eshte i qmuari Ardian Dervishi dhe e gjithe kryesia e kesaje shoqate, qe na bashkojne, qe bashkepunojne dhe bashkeveprojme me te gjitha shoqatat simotra shqiptare ne gjithe Austrine..
Jane shoqate model..
Erdhen ne turneun e futbollit ne Graz te organizuar nga UHSH, erdhen te kompletuar, erdhen me sjellje te larta sportive-kombetare.. erdhen me veshjen kuq e zi..sa bukur..
Zhvilluan ndeshjet, moren vendin e trete ne konkurrence shume te forte, e merituan..
Ju mungoj fati sportiv, ata djem merituan me shume.. Urime medalja e bronzit, djelmoshat arberor..
Urime Trajner :Natmir Bilali dhe Selim Zekaj
Urime futbollisteve:
Eduard Sadiku,
Leotrim Bilali
Rigon Gashi
Arsim Shorra
Blendi Bilali
Valdrin Gashi
Albert Shabani
Fidan Ajdari
Endrit Sadiku
Arber Bilali
Mevlan Bilali
Ardijan Jusufi,
urime Ardian Dervishi..
Ju qe ne stadium hodhet vallen shqipe, ju qe ishit shume miqesore dhe fair-play, ju faleminderit, per pjesmarrjen tuaj..
Jeni gjithmone te mirepritur, jemi gjithmone te bashkuar, ne gjithe veprimtarine tone, si mergimtare shqiptare..
Jemi nga te gjitha trojet etnike, jemi vetem Shqiptare..
Jemi nga vise te ndryshme, mbetemi jetesisht atdhetare..
Jemi Kosova, Ilirida, Lugina dhe Malesia, ishim dhe jemi Shqiperia..
Te dashur vellezer arberor, qe jetoni dhe veproni ne Republiken e Kärnten,ne Klagenfurt dhe rrethine, gjithmone do jemi bashke, ju e meritoni nderimin tone, jetesisht..
Ne, mergata Shqiptare ketu ne Austri, jemi dhe do mbetemi sikur lisi me shume dege..te unifikohemi edhe me shume, behemi te forte, te pathyeshem..
Faleminderit Shoqata”Arberia” nga Klagenfurt, qe gjithe diten ishit pjese e organizimit tone..Na nderuat, Zoti ju nderofte..
Do te shihemi dhe bashkeveprojme ne turne dhe organizime te tjera..Jemi nje..
Pershendetje atdhetare nga une Mentor Gashi dhe nga kryesia e UHSH-se Graz dhe KKSHSH Steiermark..StrugaLajmStrugaLajm

StrugaLajm
In : Aktuale

Loading...
loading...