Të mirat dhe të këqijat e shalqirit

Konsumimi i shalqirit ndihmon në preventimin e astmës për shkak që përmban vitaminë C dhe mbron nga presioni i lartë i gjakut.

Studiuesit kanë thënë se ekstrakti i shalqirit mbron nga presioni i lartë i gjakut, mbipesha dhe inflamacioni. Gjithashtu është gjetur se shalqiri mund të jetë i dobishëm kundër kancerit për shkak se përmban “lycopene”.

Shalqiri siguron përfitime të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë hidratimin dhe lëndët ushqyese thelbësore. Së bashku me llojet e tjera të shalqirit si “cantaloupe”, “honeydeq”, dhe “trangull”, shalqinjtë janë një anëtar i familjes “Cucurbitaceae”. Ekzistojnë pesë lloje të zakonshme të shalqirit: me fara, pa fara, mini shalqiri, shalqiri i verdhë dhe ai i portokalltë. Benefitet shëndetësore nga shalqiri: Shalqiri është rreth 90% ujë, gjë që e bën atë të dobishëm për të qëndruar të hidratuar në verë.

Ai gjithashtu mund të kënaqë dëshirën për të ngrënë ëmbël me sheqernat e tij natyrale. Shalqiri përmban edhe antioksidantë që mund të ndihmojnë në heqjen e molekulave të njohura si radikalet e lira, ose speciet reaktive, nga trupi. Trupi prodhon radikale të lira gjatë proceseve natyrore, të tilla si metabolizmi. Ato mund të zhvillohen edhe nëpërmjet pirjes së duhanit, ndotjes së ajrit, stresit dhe presioneve të tjera mjedisore. Trupi mund të heqë disa radikale të lira në mënyrë natyrale, por antioksidantët dietikë e mbështesin këtë proces.
Më poshtë janë disa nga mënyrat se si antioksidantët dhe lëndët e tjera ushqyese në shalqi mund të ndihmojnë në mbrojtjen e shëndetit të një personi. Konsumimi i shalqirit ndihmon në preventimin e astmës për shkak që përmban vitaminë C dhe mbron nga presioni i lartë i gjakut. Studiuesit kanë thënë se ekstrakti i shalqirit mbron nga presioni i lartë i gjakut, mbipesha dhe inflamacioni. Gjithashtu është gjetur se shalqiri mund të jetë i dobishëm kundër kancerit për shkak se përmban “lycopene”. Ai gjithashtu mbron trurin, sistemin nervor, muskujt, lëkurën, metabolizmin etj. Shalqiri ka përmbajtje të vitaminës B që vjen përmes substancave si thiamina, niacina e riboflavina. Ai është gjithashtu i pasur me minerale si zinku, seleniumi, fluoridi, magnezi, etj.

SI TË SHËRBEHET SHALQIRI?

LËNG: Vendosni shalqi të prerë dhe disa kuba akulli në një mikser për një pije të ftohtë, freskuese dhe elektrolite që është perfekte për t’u rihidratuar pas ushtrimeve ose një dite në diell.

SALLATË: Shtoni shalqi, mente dhe mozzarella të freskëta në një pjatë me gjethe spinaqi për një sallatë të shijshme dhe të shëndetshme. Shtoni edhe pak uthull balsamike.StrugaLajm

SMOOTHIES: Bëni një smoothie shalqiri ose kombinoni me lëng portokalli për shije shtesë. Mos harroni se lëngu prish fibrat, duke e bërë sheqerin më të lehtë për t’u absorbuar. Njerëzit me diabet duhet të mendojnë të hanë shalqi të freskët, në vend që të pinë lëng.

RREZIQET NGA KONSUMIMI I SHALQIRIT

Sasitë e moderuara të shalqirit nuk paraqesin rrezik serioz për shëndetin për shumicën e njerëzve, por disa mund të kenë nevojë të kujdesen.

DIABETI: Shalqiri është një frut me përmbajtje natyrale sheqeri. Njerëzit me diabet duhet të kenë kujdes për këto karbohidrate në planin e tyre të përditshëm të ushqimit. Është më mirë të konsumosh shalqi të freskët se sa si lëng, pasi lëngu heq fibrat, duke e bërë sheqerin më të lehtë për trupin për t’u thithur. Kjo mund të rritë rrezikun e një mpiksjeje të glukozës.

ALERGJIA: Disa mund të zhvillojnë simptoma të një reaksioni alergjik, si ethet, ënjtjet dhe vështirësitë në frymëmarrje pas ngrënies së shalqirit. Nëse kjo ndodh, personi ka nevojë për kujdes mjekësor, pasi ndonjëherë mund të çojë në anafilaksi, e cila është një gjendje kërcënuese për jetën.

KONSUMIMI: Shalqiri njihet si një nga frutat që ka shumë pesticide prandaj duhet të bëni kujdes gjatë konsumit. Studiuesit kanë bërë të ditur se shalqirin duhet ta konsumoni brenda 5 ditëve pasi ta blini.
Loading…


loading…