Venko Filipçe :53 vjeçarja nga Struga ka ndërruar jetë

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 854 testime të realizuara gjatë 24 orëve të fundit, 111 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

Në Klinikën Infektive kanë ndërruar jetë dy pacientë me koronavirus. Një paciente nga Struga në moshën 53 vjeçe dhe një pacient nga Prilepi në moshën 80 vjeçe.

Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar brenda 24 orëve ka regjistruar 6 pacient të shëruar.

Numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostifikuar me Covid-19 në vendin tonë shkon në 3025, prej të cilëve 1646 janë shëruar kurse 153 pacientë kanë humbur betejën me koronavirusin e ri. Për momentin në vendin tonë ka 1226 raste aktive.StrugaLajm

Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 63
 • Куманово 11
 • Штип 12
 • Тетово 8
 • Велес 3
 • Охрид 1
 • Гостивар 3
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 9

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациентка од Струга на возраст од 53 години и пациент од Прилеп на возраст од 80 години.StrugaLajm

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

 • Прилеп 1
 • Тетово 4
 • Битола 1

Досега во земјата се направени вкупно 36325 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 103 теста се во рамките на скринингот во градинки преку ЦЈЗ Штип и Кочани, од кои 9 тестови на вработени во градинки во Кочани се позитивни на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3025, бројката на оздравени пациенти е 1646, на починати е 153, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1226.

In : Aktuale

Loading...
loading...