Elona Marika ambasadore e kultures sonë në botë

Shqiptarët kudo në botë dita ditës po thyejnë paragjykimet dhe sterotipet paragjykuese ndaj nesh të pompuara nga mediua paragjykuse ndërkombëtare .

Një emër i shquar mjaft i nderuar në Itali dhe gjithëandej është e mirënjohura Elona Marika nga Durresi me vendbanim në Piacenza , piktore mësimëdhenese poete dhe krijuse me diapazon universal .

Znj.Elona Marika është një intelektuale brilante e kompletuar atdhetare e përkushtuar në profesionin e saj dhe në afirmimin e vlerave të kultures dhe emancipimit shqiptar në botë .

Ajo është vet arti , vet jeta ajo është një meteor ndriçues me tablot e saja ekspozitat e saja , person i dashur integruar dhe tejet i respektuar edhe nga vendasit italian .

Elona po nderon lart vendin tonë ashtu siç bëjnë shqiptaret e ndershem me punë , ashtu si na nderon Igli Tare ish futbollist dhe menaxher , Lorik Cana i madh Kledi Kadiu balerini ynë e mirënjohura këngetarja Elsa Lila etj .StrugaLajm

Elona është një ambasadore e kulturës sonë , është modeste dhe nuk ndalet kurrë në ambiciet e saja me artin e saj plot jetë e hera herës edhe art proteste për një botë më të buzëqeshur e jo të trishtë .

Sukseset e Elones kësaj femre të jashtezakonshme na bëjnë të ndihemi mirë gjithëandej ku frymohet shqip.


Loading...
loading...