Ndërron jetë ikona e filmit shqiptar Rikard Ljarja


Ndërron jetë aktori dhe regjisori i mirënjohur Rikard Ljarja. Ljarja është ndarë nga jeta në moshën 77-vjeçare. Mësohet se ka ndërruar jetë në banesën e tij në Tiranë, ndërsa thuhet se ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rendë.

Filmografia
Viktimat e Tivarit (1996)
Fletë të bardha – (1990) Shoku Emir
Pesha e kohës – (1988), Vasili
Rrethi i kujtesës – (1987), Mjeku
Në prag të jetës – (1985), Andrea
Pranverë e hidhur – (1985) Xha Teli
Skëterrë ’43 – (1980), Andrea
Radiostacioni – (1979) Komandanti
Në pyjet me borë ka jetë – (1978), Luka
Ilegalët – (1976) Tosti
Në fillim të verës – (1975) I deleguari i qarkorit
Rrugicat që kërkonin diell – (1975) Gaqo Tipografi
Rrugë të bardha – (1974) Deda
Shpërthimi – (1974) Inxhinjer Iliri
Ndërgjegja – (1972) Fitimi
Yjet e netëve të gjata – (1972)……xhandari
Kur zbardhi një ditë – (1971) Komisari
Plagë të vjetra – (1968)…….Naimi
Ngadhnjim mbi vdekjen – (1967)..Perlati
Duel i heshtur – (1967) Skenderi
Komisari i dritës – (1966) Dritan Shkabaj
Monumenti

Regjisor
Pesha e kohës – (1988)
Kur hapen dyert e jetës – (1986)
Fundi i një gjakmarrjeje – (1983)
Dita e parë e emrimit – (1981)
Sketerre 43 – (1980)
Radiostacioni – (1979)
Në pyjet me borë ka jetë – (1978)

Ndrek Luca, madhështia e thjeshtësisë – Nga Rikard Ljarja | NA ...

Skenarist
Pesha e kohës – (1988)
Kur hapen dyert e jetës – (1986)

Rikard Ljarja, aktori që la gjurmë të pashlyera në kinemanë ...
Rikard Ljarja - Wikipedia
Humbje e madhe në botën e artit, ndërron jetë regjisori dhe aktori ...
Rikard Ljarja dhe një foto të rrallë nga shesh xhirimi i filmit të ...

Loading...
loading...Loading…


loading…