Pi duhan gjatë muajit të Ramazanit, futet në burg

Një burrë është arrestuar pasi ka pirë cigare në publik gjatë muajit të Ramazanit në Tunizi.

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor Bizerte e ka dënuar atë me 1 muaj burgim.Sipas një grupi të të drejtave të njeriut kjo është një shkelje absurde e lirive personale.

Dhjetra njerëz kanë protestuar të dielën në kryeqytetin e Tunizisë për të drejtën për të ngrënë dhe pirë gjatë Ramazanit, raporton BBC.

Rreth dy javë më parë katër persona janë dënuar me burg pasi hëngrën në publik. Sipas Amnesty International nuk ka ligje në Tunizinë myslymane që detyron njerëzit të agjërojnë ose ti ndalojnë ata që të hanë apo të pijnë duhan në publik gjatë muajit të shenjtë islamik.StrugaLajm

Tunizia është konsideruar si një nga shtete myslymane më liberale në botë dhe është e njohur nga pushuesit europianë për shkak të plazheve të tij.

Megjithatë një pjesë e popullsisë është konservatore dhe mbështet ligjin islamik.


Loading...
loading...