“Skënderbeu”nga Amerika shfaqet në teatrot e Evropës

Teatri shqiptar në Amerikë me projektin teatror “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” është duke vazhduar turneun artistik nëpër Evropë.

Perdja u hap në Teatrin e Zagrebit në praninë e artdashësve të shkëlqyer si dhe gazetarëve e kritikëve teatrorë. Mes tyre bie në sy shkrimi i kritikes Slavica Sharoviq që lavdëroi performancën e ekipit realizues.

“Xhevat Limani e ringjalli Skënderbeun në skenë më një aktrim brilant dhe mjeshtri artistike i paparë edhe në skenat kroate. Publiku kroat ka humbur shumë që nuk e shijoi këtë perlë teatrore të sojit të rrallë. Në këtë realizim fantazmagorik i ndihmoi edhe sopranoja Era Hoxha me tingullin e saj kristalor që performancën e shpinte drejt kulmeve dhe perfeksionit artistik. Organizimi i shkëlqyer i atdhetarit, intelektualit dhe kryetarit të pakicave shqiptare në qytetin e Zagrebit Shuip Ziberi ishte i nivelit properëndimor”, shkroi Sharoviq.

Në qytetin e klasikëve të artit, nikoqire ishte Drita Cacaj një personalitet tejet i veçantë, Safet Murati regjisor dhe Shpresa Kameraj. Shfaqja u duartrokit gjatë nga publiku artdashës të cilën Aktori Xhevat Limani ia dedikoi Naser Hanit, i cili kontribuoi në luftën e shqiptarëve për liri dhe pavarësi.

Sonte (e premte, 14 prill) shfaqja do të flakërojë në shqipërisht në Gjenevë nën organizimin e atdhetarit Agim Sylejmani.StrugaLajm

Perdja do të përmbyllet në Paris ku pritet të marrë pjesë një përbërje e plotë e artit shqiptar në kryeqytetin e kulturës evropiane.

Ansambli dhe stafi janë shprehur se ndjehen mirë, të lumtur dhe krenarë për këtë mision artistik e kombëtar në zemër të Evropës.


Loading...
loading...