Edi Rama shkarkon tetë ministra, ja kush i zëvendëson

Edi Rama ka shkarkuar shtatë ministra të qeverisë, mes tyre edhe zëvendës kryeministres Senida Mesi.Këto ndryshime të mëdha kreu i ekzekutivit i njoftoi këtë paradite të së premtes, gjatë mbledhjes së Asamblesë së PS.

Ministrat që u larguan:
Senida Mesi, Zv.kryeministre
Arben Ahmetaj, Ministri i Financave
Damian Gjiknuri, Ministër i Infrastrukturës
Ditmir Bushati, Ministër i Jashtme
Lindita Nikolla, Ministrja e Arsimit
Niko Peleshi, Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural
Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës

Ministrat që i zëvendësuan:
Erion Braçe, Zv.Kryeministër
Besa Shahini, ministre e re e Arsimit
Gent Caka, ministër i Punëve të Jashtme
Anila Denaj, Ministre e Financave dhe Ekonomisë
Blendi Çuçi, Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural
Eduard Shalsi, Ministër i Sipërmarrjes dhe Biznesit
Elva Margariti, Ministre e Kulturës
Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

PJESE NGA FJALA E RAMES

“Arben Ahmetaj ka rol absolut në gjithçka që lidhet me ekonominë, që humbasin shumë herë në vorbullën e kazanit, nëse sot shifrat janë të atilla që vendi pati sukses në tregjet e kabitakeve në botë, merita i takon atij. Ministrja e re Anila Ademi, drejtues e fondit të shërbimit shëndetësor”, tha Rama.

Gjithashtu Rama ka njoftuar largimin edhe te ministrave Damian Gjiknuri dhe
Ditmir Bushati si dhe zv,ministrin Peleshi….

“Niko Peleshi ka qenë një bashkëpunëtor që të gjithë donin ta kishin, partia fatin e madh ta kisha, Bledi Çuçi do të zëvendësoje Niko Peleshin

Mirela Kumbaro besoj që meriton respektin për një punë të madhe që ëhstë bërëm, përmbysje totale në gjithë drejtimet trashëgimia kulturore sot është më në kujdes, janë të panumërta ndërhyrjet.

Elva Margariti është këshilltare në Kryeministri dhe koordinatore kombëtare e projektit 100 fshatrtatStrugaLajm

Sonila Qato do lërë kabinetin për një detyrë tjetër, Eduard Shalsi

Do rikthejmë ministrin për marrëdhëniet me Kuvendin, është domosdoshmëri, duhet ta them sot hapur, vlera më e madhe e luajalitetit ndaj PS në përvojën time si kryeministër është ky gruo parlamentar që kam, jam i keqardhur që ai goditet nga muskujt e opozitës.

Shumë ministra do të kenë në gjirin e tyre për ti rehabilituar, në këto kushte Elisa Spiropali të kthehet si ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin.

Në fund fare, kam edhe një dyshim shumë ky Erion Brace do të ketë zv kryeministër i qeverisë, se është koha që shumë nga ato që thashë e tjetër që nuk i thashë, të adresohen,

Erioni si zv kryeministër do të ketë gjithë autoritetin të ndjekë procesin e transportimit të shërbimeve në shërbime dinjitoze për njerëzit

Për pastrimin e administratës nga hajdutët, parazitët dhe fundërrinat që abuzojnë me qytetarin pa pikën e turpit duke tundur lloj lloj flamujsh që nga ai i PS, krushqisë, vëllazërisë”, u shpreh Rama.

In : Aktuale

Loading...
loading...